"Nóżka w lewo, nóżka w prawo…". Radiowa Jedynka wraca do tradycji porannej gimnastyki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 06:00
Od 1 lutego Program 1 Polskiego Radia wrócił do tradycji porannej gimnastyki. Do wspólnego ćwiczenia od poniedziałku do piątku o godz. 5.50 zachęcaja młodzi, wysportowani, aktywni propagatorzy zdrowego stylu życia: Piotr Galus i Łukasz Owczarski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: janeb13/Pixabay

- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dowolną aktywność fizyczną 5 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Poranną motywacją chcę zmobilizować słuchaczy Jedynki do zadbania o swoje zdrowie poprzez ruch i zdrowe nawyki - mówi Piotr Galus, dziennikarz i trener.

Według trenerów mentalnych, odpowiedzialnych za przygotowanie siły woli do działania, to właśnie poranek jest najlepszym momentem, aby zaplanować swoje aktywności sportowe. - Jeżeli przed wyjściem do pracy spakujemy się na zajęcia sportowe czy umówimy się na bieganie, istnieje większe prawdopodobieństwo wykonania zadania. Myśl zasiana rano, będzie kiełkowała przez cały dzień w głowie słuchacza - dodaje prowadzący audycję. - Gimnastykę pamiętam jeszcze z dzieciństwa, trochę jak przez mgłę, bo byłem wtedy małym dzieckiem. Rodzice byli nauczycielami, szykowali się do pracy i pamiętam najpierw dźwięk pianina, a później charakterystyczny głos prowadzącego z radioodbiornika. To był sam początek dnia - tak „Gimnastykę poranną” wspomina aktor Paweł Królikowski.

>>> Ćwicz z radiową Jedynką

15 maja 1928 roku rozgłośnia poznańska jako pierwsza w Polsce wprowadziła gimnastykę. Niemało słuchaczy korzystało wtedy ze słuchawek, więc przesadny temperament mógł spowodować ściągnięcie odbiornika z półki lub zaplątanie się w przewody.

Po wojnie, 1 marca 1946, Poznań wznowił nadawanie gimnastyki. Audycję prowadził doktor Karol Hoffmann - lekkoatleta, trener i propagator edukacji sportowej. Co tydzień opracowywał zestaw ćwiczeń, które prezentował w poniedziałek na antenie. Po kilku prostych poleceniach każdy mógł rozwijać swoją sprawność fizyczną przez siedem minut przy fortepianowym akompaniamencie Franciszka Wasikowskiego. - W skuteczność swojej gimnastyki wierzę na podstawie listów, jakie otrzymuję od słuchaczy, a właściwie od pań - mówił Karol Hoffman.

W czasach, gdy nie było siłowni, edukacja zdrowotna na falach eteru była jedyną powszechnie dostępną formą rekreacji sportowej. Gimnastykę chwalono za prosty i jasny układ ćwiczeń, muzykę ułatwiającą ich wykonywanie, czytelne komendy, dobre tempo oraz piękny głos i dykcję prowadzącego.

Ostatnią „Gimnastykę poranną” Karol Hoffman nagrał 27 lutego 1971, w przededniu swojej śmierci. Jego dzieło kontynuowali inni autorzy - najdłużej doktor Lech Erdmann, ale także np. Włodzimierz Szaranowicz.

„Gimnastyka poranna” na antenie radiowej Jedynki od 1 lutego o godz. 5.50.

mat.prom./abi

 

Zobacz więcej na temat: gimnastyka