Konkurs "Moja ulubiona postać Jezioran" rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:47
Słuchacze Teatru Polskiego Radia oraz radiowej Jedynki zostali poproszeni o krótką odpowiedź na pytanie: "Moja ulubiona postać Jezioran". Spośród autorów wszystkich wypowiedzi zostali wyłonieni twórcy najciekawszych propozycji.
Nagrywanie słuchowiska W Jezioranach
Nagrywanie słuchowiska "W Jezioranach"Foto: Marek Ławrynowicz/Polskie Radio

A tych nie brakowało, ponieważ uczestnicy konkursu walczyli o udział w nagraniu słuchowiska, dzięki czemu nie tylko poznają swoich ulubionych bohaterów znanych dotąd głównie z eteru, ale również wystąpią gościnnie w jubileuszowym, 3000. odcinku powieści.
Nagranie jubileuszowego odcinka powieści radiowej "W Jezioranach" odbędzie się 26 marca br. w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie.

W odcinku w epizodycznych rolach wystąpi troje słuchaczy: Ewa Pawełek, 12-letni Oliwier Potocki oraz mama Oliwiera, Joanna Potocka. - Mam na imię Oliwier. Mam 12 lat i od kilku miesięcy podczas przygotowywania obiadu z rodzicami słucham powieści radiowej "W Jezioranach". Moją ulubioną postacią jest Dziadek Wojciaszek, ponieważ jest mądrą osobą i często ma zabawne wypowiedzi. Lubię w nim również to, jak rozmawia z innymi członkami rodziny, jaką ma wiedzę i doświadczenie. W ostatnim odcinku przypomniał mi też o bardzo ważnej rzeczy w moim życiu - napisał Oliwier.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jan Warenycia (reżyser), Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz. Oprócz gości w odcinku wystąpią również: Artur Barciś, Franciszek Pieczka, Ewa Serwa, Katia Paliwoda, Mateusz Weber i Karol Kwiatkowski.

Powieść radiowa "W Jezioranach" pojawiła się na antenie Polskiego Radia w maju 1960 roku. Do osiągnięcia trzech tysięcy odcinków trzeba było zatem 59-ciu lat (z roczną przerwą podczas stanu wojennego). Akcja stworzonej przez Zofię Posmysz i Andrzeja Mularczyka opowieści toczy się we wsi Jeziorany na Lubelszczyźnie. Główni bohaterowie to wielopokoleniowa rodzina Jabłońskich. Poznajemy też ich bliższych i dalszych krewnych, sąsiadów, znajomych. W tle toczy się życie wiejskiej gminy Klimontowice, gdzie pojawiają się postacie charakterystyczne dla tego typu środowisk: wójt, ksiądz, dyrektor szkoły, lekarka, lokalny biznesmen. Powieść ma charakter realistyczny, są w niej, jak w życiu, momenty dramatyczne, ale nie brak też wątków i postaci komediowych.

"W Jezioranach" wystąpiło wielu znakomitych aktorów. Obecnie możemy słuchać m.in. Danuty Stenki, Teresy Lipowskiej, Katarzyny Dąbrowskiej, Joanny Sobieskiej, Marty Chodorowskiej, Joanny Jeżewskiej, Lucyny Malec, Franciszka Pieczki, Artura Barcisia, Henryka Talara, Rafała Zawieruchy, Stanisława Brudnego, Andrzeja Zaorskiego, Marcina Trońskiego, Jarosława Gajewskiego, Sławomira Packa, Krzysztofa Szczepaniaka. Reżyserem powieści "W Jezioranach" jest Jan Warenycia, realizatorem Maria Olszewska, autorzy to: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz.

(mat.prasowe/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radionowela "W Jezioranach" kończy 57 lat!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 12:50
Słuchowisko w odcinkach emitowane jest od maja 1960 roku z przerwą w latach 1981-1983, kiedy to na znak protestu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego aktorzy i scenarzyści zawiesili swoją działalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warsztaty z rozstania" - słuchowisko w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 22:00
Czy nasze życie nie byłoby lepsze, gdybyśmy potrafili rozstawać się z niepotrzebnymi rzeczami? Ze starymi urazami chowanymi  w sercu? Ze wszystkim tym, co nam zabiera spokój duszy? Dlaczego nikt nas tego nie uczy? No właśnie! Najwyższy czas – czas na słuchowisko Anety Wróbel "Warsztaty z rozstania" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i ZAiKS na scenariusz słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 20:36
W siedzibie ZAiKS w Warszawie wręczono nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Zwyciężył utwór "Pistolet" Wojciecha Dróżdża. Drugą nagrodą jury nagrodziło utwór "Daisy" Aliny Moś-Kerger, a trzecią - pracę "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego. Przyznano też dwa wyróżnienia za utwory: "Ofiara losu" Piotra Bulaka i "Narożnik" Janusza Łastowieckiego.
rozwiń zwiń