Jubileusz "W Jezioranach". Trzytysięczny odcinek już za nami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:32
Powieść radiowa "W Jezioranach" pojawiła się na antenie Polskiego Radia w maju 1960 roku. Do osiągnięcia 3000 odcinków trzeba było zatem 59 lat! Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przeprowadził specjalny konkurs, którego laureaci wzięli udział w nagraniach jubileuszowej, trzytysięcznej audycji, która została wyemitowana na antenie w niedzielę 7 kwietnia. Portal PolskieRadio24.pl zajrzał za kulisy tego wydarzenia. Jak twórcy słuchowiska podsumowują lata swojej pracy przy "Jezioranach"? Co najbardziej zaskoczyło gości jubileuszowego odcinka? 
Audio
  • "W Jezioranach". Odc. 3000 (Jedynka)
  • Laureaci konkursu na ulubioną postać powieści radiowej ''W Jezioranach" o udziale w odcinku jubileuszowym (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Kulisy pracy nad nagraniem 3000. odcinka "W Jezioranach" (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Kulisy pracy nad nagraniem 3000. odcinka "W Jezioranach" i rozmowa z laureatami konkursu (Cztery pory roku/Jedynka)
Franciszek Pieczka, Artur Barciś i Katia Paliwoda
Franciszek Pieczka, Artur Barciś i Katia PaliwodaFoto: Wojciech Kusiński

Nagranie 3000. odcinka bohaterów Jezioran odbyło się 26 marca w studiu Teatru Polskiego Radia w Warszawie. W jubileuszowym odcinku wystąpili: Ewa Serwa (Justyna Kajfasz), Katia Paliwoda (Izaura Pawlacz-Jabłońska), Franciszek Pieczka (Wojciaszek Pawlacz), Artur Barciś (Zenek Kajfasz), Mateusz Weber (Mirek Skorupa) i Karol Kwiatowski (Wojtek).

Ponadto w epizodycznych rolach wystąpiło również troje słuchaczy. To laureaci radiowego konkursu Moja ulubiona postać powieści radiowej „W Jezioranach: dwunastoletni Oliwier Potocki z mamą Joanną z Grabowa oraz Ewa Pawełek z Grójca.

- "Mam na imię Oliwier. Mam 12 lat i od kilku miesięcy podczas przygotowywania obiadu z rodzicami słucham powieści radiowej »W Jezioranach«. Moją ulubioną postacią jest Dziadek Wojciaszek, ponieważ jest mądrą osobą i często ma zabawne wypowiedzi. Lubię w nim również to, jak rozmawia z innymi członkami rodziny, jaką ma wiedzę i doświadczenie. W ostatnim odcinku przypomniał mi też o bardzo ważnej rzeczy w moim życiu" – napisał Oliwier.

Konkurs dostarczył nam, twórcom Jezioran, wiele satysfakcji. Nadeszło mnóstwo wypowiedzi i były one bardzo interesujące, wnikliwe, szczere, często zawierające watki o charakterze osobistym. Głosy słuchaczy potwierdziły to, co już wiedzieliśmy, dzięki stronie na Facebooku „Co nowego w Jezioranach?”: nasza wielopokoleniowa opowieść trafia do różnych pokoleń słuchaczy. Są tacy, którzy jej słuchają od dziesiątków lat, ale dostaliśmy też list od słuchacza siedmioletniego, a dwunastolatek został jednym z laureatów. Najwięcej słuchaczy reprezentuje średnie pokolenie, czyli są to rówieśnicy głównych bohaterów Jezioran. Dostaliśmy też wiele głosów z zagranicy, także z USA i Australii. To było bardzo przyjemne jeziorańskie święto – mówi Marek Ławrynowicz, jeden z autorów powieści.

Emisja jubileuszowego odcinka powieści radiowej „W Jezioranach” w Programie 1 Polskiego Radia miała miejsce w niedzielę 7 kwietnia o godz. 13.15.

Wcześniej, bo już w piątek 5 kwietnia, można było usłyszeć relacje Doroty Kołodziejczyk z nagrania 3000. odcinka bohaterów Jezioran w "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00), w "Czterech porach roku" (godz. 9.00-12.00) i w "Ekspresie Jedynki". (godz. 15.00-18.00).

Akcja stworzonej przez Zofię Posmysz i Andrzeja Mularczyka opowieści toczy się we wsi Jeziorany na Lubelszczyźnie. Główni bohaterowie to wielopokoleniowa rodzina Jabłońskich. Poznajemy też ich bliższych i dalszych krewnych, sąsiadów, znajomych. W tle toczy się życie wiejskiej gminy Klimontowice, gdzie pojawiają się postacie charakterystyczne dla tego typu środowisk: wójt, ksiądz, dyrektor szkoły, lekarka, lokalny biznesmen. Powieść ma charakter realistyczny, są w niej, jak w życiu, momenty dramatyczne, ale nie brak też wątków i postaci komediowych.

"W Jezioranach" wystąpiło wielu znakomitych aktorów. Obecnie możemy słuchać m.in. Danuty Stenki, Teresy Lipowskiej, Katarzyny Dąbrowskiej, Joanny Sobieskiej, Marty Chodorowskiej, Joanny Jeżewskiej, Lucyny Malec, Franciszka Pieczki, Artura Barcisia, Henryka Talara, Rafała Zawieruchy, Stanisława Brudnego, Andrzeja Zaorskiego, Marcina Trońskiego, Jarosława Gajewskiego, Sławomira Packa, Krzysztofa Szczepaniaka. Reżyserem powieści „W Jezioranach” jest Jan Warenycia, realizatorem Maria Olszewska, autorzy to: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz i Marek Ławrynowicz.

jcz/mat.promocyjne/ag/kh/abi

Czytaj także

Konkurs z okazji jubileuszowego odcinka powieści radiowej "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
Drodzy słuchacze, siódmego kwietnia 2019 roku zostanie nadany trzytysięczny odcinek powieści radiowej „W Jezioranach”. Z tej okazji chcielibyśmy Państwa poprosić o wypowiedzi na temat: „Moja ulubiona postać Jezioran” z krótkim uzasadnieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozstrzygnięcie konkursu: „Moja ulubiona postać powieści radiowej "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 09:30
Komunikat Jury Konkursu: „Moja ulubiona postać powieści radiowej W Jezioranach”
rozwiń zwiń