Utwory Romana Kołakowskiego w Studiu Piosenki Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 07:00
W sobotę 27 kwietnia w Muzycznym Studiu im. Władysława Szpilmana odbył się kolejny koncert w ramach comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Wydarzenie pt. "Przypowieść błękitna" transmitowała radiowa Jedynka.
Audio
Utwory Romana Kołakowskiego w Studiu Piosenki Polskiego Radia
Utwory Romana Kołakowskiego w Studiu Piosenki Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bohaterem muzycznego wieczoru był Roman Kołakowski - zmarły na początku br. kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta oraz tłumacz, reżyser teatralny i estradowy, autor widowisk plenerowych.

W trakcie koncertu poświęconego pamięci Romana Kołakowskiego wystąpili wokaliści i śpiewający aktorzy, w tym studenci lub absolwenci szkół muzycznych i aktorskich: Agata Klimczak-Kołakowska (żona artysty), Agata Grześkiewicz, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski i Marcin Kątny.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła (opiekun artystyczny) oraz Janusz Gast (autor scenariusza i reżyser) wybrali repertuar złożony z najważniejszych kompozycji Romana Kołakowskiego (1957-2019) - m.in. kompozytora, tekściarza, wokalisty i wieloletniego dyrektora artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej (1996-2005).


Plakat koncertu

Roman Kołakowski ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a swoją działalność artystyczną rozpoczął w latach 70. od wykonywania m.in. własnych utworów do tekstów uznanych poetów. Jego debiutancki album pt. "Przypowieść błękitna" ukazał w 1985 roku. W sumie wydał 9 autorskich płyt, ale tłumaczył - również dla innych wykonawców - teksty Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy. Bertolda Brechta, Toma Waitsa, Stinga czy Nicka Cave’a. Napisał "Filozofię dramatu" dla zespołu VooVoo i Trebuniów Tutków czy "Pejzaż mój kochany" dla Kazika.

Prowadzenie - Paweł Sztompke. 

(mat. Promocyjne/ag/kh)

Czytaj także

"Tak, tak… to ja". Koncert przebojów Grzegorza Ciechowskiego w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 18:02
Comiesięczne, tematyczne prezentacje artystów zgromadzonych wokół Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia stały się już tradycją. Tak było również w niedzielę 28 maja, gdy w Studiu im. W. Szpilmana młodzi aktorzy i wokaliści śpiewali utwory Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Łapiński bohaterem kolejnego spotkania w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 07:48
W sobotę 27 października w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana w Warszawie odbył się kolejny w tym sezonie koncert w ramach comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Bohaterem wieczoru muzycznego pt. "Akompaniator" był Zbigniew Łapiński – muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"(Nie) Przejdziemy do historii. Koncert utworów Krzysztofa Klenczona

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:00
W sobotę 23 lutego w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana w Warszawie odbył się drugi w tym roku koncert w ramach comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Bohaterem nadchodzącego wieczoru muzycznego był Krzysztof Klenczon - kompozytor, wokalista, legenda polskiego beatu i muzyki rockowej, lider m.in. zespołów: Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary i Trzy Korony.
rozwiń zwiń