19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:00
Święto radiowego i telewizyjnego teatru odbyły się w dniach 24-27 maja w Sopocie. W konkursie Festiwalu "Dwa Teatry" brały udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Polskie Radio relacjonowało artystyczne wydarzenia z Trójmiasta na swoich antenach oraz na Portalu PolskieRadio.pl.
Audio
 • (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Wiktoria Gorodecka o magii radiowego teatru (Ekspres Jedynki)
 • Relacja Martyny Podolskiej z Festiwalu Dwa Teatry (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Katarzyna Dąbrowska o roli radia w jej życiu (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Relacja z Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (W samo południe/Jedynka)
 • O słuchowiskach festiwalu (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Piotr Salaber mówi o utworach napisanych dla Teatru Polskiego Radia (Sobota z Jedynką)
 • Relacja Doroty Kołodziejczyk z Festiwalu Dwa Teatry (Sobota z Jedynką)
 • Relacja Martyny Podolskiej z sopockiego festiwalu (Polska i Świat/Jedynka)
 • Wojciech Mecwaldowski o spektaklu "Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy" (Czas pogody/Jedynka)
 • Halina Łabonarska o nagrodzie i festiwalu (Niedziela z Jedynką)
 • Serwis informacyjny
 • Martyna Podolska rozmawia z twórcami spektaklu "Aszantka" aktorką Pauliną Gałązką i reżyserem Jarosławem Tumidajskim (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Anna Stempniak rozmawia z realizatorem dźwięku Andrzejem Brzoską (Cztery pory roku/Jedynka)
Dwa Teatry
Dwa TeatryFoto: M. Rebzda

Festiwalowe prezentacje odbywały się w Sopocie, a także w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ucczony został wydarzeniem "Dwa Teatry czytają Herlinga". Jego opowiadania przypominali znakomici aktorzy. Nie zabrakło także spotkań z gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostali Halina Łabonarska i Jan Englert. Gala zamknięcia Festiwalu – połączona z wręczeniem nagród – odbyła się w poniedziałek 27 maja o godz. 19.00.

Nowością tegorocznego Festiwalu była emisja utworu nagrodzonego Grand Prix w konkursie radiowym. Odbyła się ona zaraz po zakończeniu gali – po godzinie 21.00 na antenie radiowej Jedynki. Równocześnie widzowie telewizyjnej Jedynki mogli obejrzeć spektakl uhonorowany Grand Prix w kategorii spektakli TV.

Radiowa Jedynka obszernie zapowiadała festiwalowe wydarzenia już od 13 maja – w audycjach: "Cztery Pory Roku", "Ekspres Jedynki" i "Kulturalna Jedynka".

W trakcie Festiwalu na antenie Programu 1 Polskiego Radia nie zabrakło relacji z Sopotu, ale również rozmów z twórcami i organizatorami (m.in. wywiad z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia i Festiwalu "Dwa Teatry" Januszem Kukułą w sobotę 25 maja w "Sygnałach Dnia" o godz. 7.40).

Specjalne wejścia z Trójmiasta pojawiły się również w audycjach: "Sobota z Jedynką, "Polska i Świat", "Czas pogody" i "Niedziela z Jedynką".

Ponadto Portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl. Działa on od 24 maja.

Festiwalowi towarzyły spotkania z gwiazdami – aktorami i reżyserami teatru radiowego i telewizyjnego oraz spotkania z reportażem.

Organizatorami Festiwalu są: Polskie Radio S.A. i Telewizja Polska S.A. Natomiast współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk.

>>> Rozmowa z dyrektorem Teatru Polskiego Radia - Januszem Kukułą