"Scena Szpilmana – Jedynka Live!". Piotr Baron w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 22:00
W piątek 31 maja tuż po godzinie 20.00 na scenie radiowej Jedynki pojawił się znakomity saksofonista Piotr Baron wraz z zespołem. Muzycy zagrali utwory Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach w dniu premiery płyty "Wodecki Jazz". Kolejny koncert z cyklu  "Scena Szpilmana – Jedynka Live!" poprowadził Marcin Kusy.
Audio
  • Scena Szpilmana - Jedynka Live! P. Baron i Wodecki (Tu jest muzyka/Jedynka)
Piotr Baron z zespołem
Piotr Baron z zespołemFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jazz był wielką miłością Zbigniewa Wodeckiego. Artysta nierzadko nawiązywał do tego gatunku muzyki w swojej twórczości. Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytor i pedagog, postanowił udowodnić, że ta fascynacja jest wzajemna.

Zbyszek był swoistą, w dobrym tego słowa znaczeniu, samotną wyspą w polskim show-biznesie. Wytyczył swój własny kierunek i on jedyny ten kierunek kultywował, kontynuował. To był styl, który można nazwać "Zbigniew Wodecki" jako osobne zjawisko artystyczne – mówił Piotr Baron w "Muzycznej Jedynce".

Słuchacze radiowej Jedynki podczas piątkowego koncertu na Scenie Szpilmana usłyszeli materiał z płyty "Wodecki Jazz" w premierowym wykonaniu kwintetu Piotra Barona w składzie: Łukasz Żyta, Maciej Adamczak, Michał Tokaj Robert Majewski. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Tata miał wielką słabość do jazzu. Zresztą sam grał przepiękny jazz w latach 70. Kontekst jazzu w naszym życiu, w życiu taty był bardzo mocny. I nagle pojawiła się kontynuacja pomysłu na nagranie tej płyty, mimo wszystko, mimo tego, że Piotr nie zdążył jej nagrać z tatą. To jest klasyczny repertuar w jazzowych aranżacjach. Dla mnie płyta znakomita, absolutnie – tak o albumie mówiła Katarzyna Wodecka-Stubbs. – Ta płyta z pewnością musiała powstać. Chociażby dlatego, że umówiliśmy się na nią ze Zbyszkiem – dodał Piotr Baron.

Transmisja wydarzenia w Programie 1 Polskiego Radia miała miejsce o godz. 20.05. 

Mat.promocyjne


Czytaj także

Ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 12:33
Debiutował piosenką "Dziewczyna z konwaliami". Z czasem stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na polskiej scenie muzycznej. W audycji "Twarzą w twarz" wspominano twórczość zmarłego przed dwoma laty artysty Zbigniewa Wodeckiego.   
rozwiń zwiń