Audycje poświęcone 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:36
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju, a Portal PolskieRadio.pl dodał nowe treści w serwisie specjalnym poświęconym Powstaniu.

63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl zaprasza na stronę serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl.

Zaprezentowana w nim została – za pomocą multimedialnego kalendarium – historia Powstania dzień po dniu. – Są też setki archiwalnych dźwięków ze wspomnieniami uczestników walk oraz filmy, w których razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tamtych dni. Schodzimy do kanałów, zdobywamy PAST-ę i Dworzec Gdański, jesteśmy w miejscu nadania pierwszej audycji powstańczej radiostacji "Błyskawica", śledzimy zrzuty aliantów na Warszawę, odwiedzamy miejsce eksplozji czołgu-pułapki i desantujemy Czerniaków. Na interaktywnej mapie pokazujemy zmiany zasięgu działań powstańców – mówią dziennikarze Portalu.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostało niezwykłe nagranie "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego". Sam autor, Miron Białoszewski, przeczytał go na antenie Polskiego Radia w 1981 roku. Na stronach serwisu nagranie dostępne będzie do 2 października br.

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdominuje w czwartek 1 sierpnia ramówkę Jedynki. O godz. 6.00 Karolina Rożej i Mateusz Drozda poprowadzili specjalne wydanie "Sygnałów dnia" z Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji poruszono powstańcze tematy i pojawili się specjalni goście – uczestnicy walk oraz: dr hab. Andrzej Zawistowski, Jan Ołdakowski – dyrektor MPW i dr Szymon Niedziela – kierownik Działu Ekspozycji MPW, Piotr Legutko – dyrektor TVP Historia i dr historii Katarzyna Utracka.

Z tego samego miejsca zabrzmiała również audycja "Lato z Radiem" (godz. 9.05-12.00), którą poprowadziła Agnieszka Kunikowska. W programie m.in. relacje reporterskie Małgorzaty Raduchy oraz goście, w tym m.in. Michał Fogg – wnuk Mieczysława, słynnego piosenkarza.

Ponadto rocznicowe relacje z obchodów pojawiły się w "Ekspresie Jedynki" i "Eurece" Artura Wolskiego w materiale o służbach medycznych w Powstaniu Warszawskim. W audycji rozmowa m.in. z dr Haliną Jędrzejewską, ps. Sławka – sanitariuszką w Powstaniu, dziś lekarką i działaczką kombatancką.

Po godz. 20.00 odbyła się relacja z pl. Piłsudskiego z koncertu "(Nie)zakazane piosenki".


. .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak