Audycje specjalne, relacje, dyskusje w studiu. Obchody 15 sierpnia w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 11:21
Z okazji zbliżających się obchodów Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny radiowa Jedynka przygotowała audycje specjalne. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia pojawiły się m.in. relacje z uroczystości państwowych i kościelnych z całej Polski. Goście w studiu dyskutowali o historycznych i kulturowych aspektach tych ważnych dla Polaków sierpniowych świąt.
Audio
Próba defilady Wierni Polsce, 10 bm. w Katowicach. 15 bm. z okazji Święta Wojska Polskiego.
Próba defilady "Wierni Polsce", 10 bm. w Katowicach. 15 bm. z okazji Święta Wojska Polskiego.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

O godz. 9.30 w audycji „Czas pogody” wyemitowany został reportaż Magdaleny Skawińskiej o profesorze Wojciechu Kurpiku, który od wielu lat sprawuje pieczę nad cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W reportażu m.in. o tym, jak to się stało, że profesorowi powierzono taką odpowiedzialność. Gościem Zbigniewa Krajewskiego będzie również Gabriela Mościcka – wokalistka i założycielka „Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej”, która opowie o swojej fascynacji dawnymi przebojami. Z kolei Kazimierz Kowalski przypomniał pieśń „Gdybym był młodszy, dziewczyno” w wykonaniu Andrzeja Hiolskiego.

O godz. 10.30 na antenie radiowej Jedynki odbyła się transmisja Mszy Świętej z kościoła garnizonowego w Katowicach z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. Od godz. 14.00 w „Ekspresie Jedynki” przedstawiono m.in. relacje i transmisje: z defilady wojskowej „Wierni Polsce” w Katowicach, z uroczystości w Ossowie i Radzyminie.

W specjalnym wydaniu audycji „Gdzie jest Pan Cogito?” (godz. 18.00-18.43) Małgorzata Raczyńska-Weinsberg porozmawiała z zaproszonymi gośćmi o „Cudzie nad Wisłą”. Czy rzeczywiście obrona Warszawy w roku 1920 była cudem? A może o losie bitwy przesądził geniusz Marszałka Piłsudskiego? Jaka lekcja płynie dziś dla Polaków z wydarzeń sprzed prawie 100 lat? O tym wszystkim mówili obecni w studiu radiowej Jedynki goście: Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski oraz prof. Wiesław Wysocki (UKSW).

O godz. 19.00 Artur Wolski zaprosił do wysłuchania audycji „Eureka”, której głównym tematem będzie historia pielgrzymowania. W Polsce pielgrzymki na Jasną Górę wyruszają z wielu miast, by na miejsce dotrzeć na uroczystości 15 sierpnia. Pielgrzymowanie, jak twierdzą socjologowie kultury, zawsze było „oderwaniem się” od codzienności i monotonii dnia powszedniego. Dla pielgrzymów to czas rekolekcji w drodze, głębokiej modlitwy, podziękowania za to, co ich spotyka dobrego i powierzenia Bogu także tego, co stanowi troskę. Pielgrzymowanie jako przejaw religijności znane było już w starożytności. O tym dlaczego nadal pielgrzymujemy, narażając się na szereg niewygód, opowiedzieli: ks. Przemysław Marek Szewczyk i Amudena Rutkowska, antropolog kultury.

mat.promocyjne

Zobacz więcej na temat: Wojsko Polskie religia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak