X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polska decyduje" – wieczór wyborczy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 13:40
W niedzielę 13 października w nowoczesnym multimedialnym studiu na wieczorze wyborczym Polskiego Radia spotkali się politycy, publicyści i eksperci, którzy na bieżąco komentowali wyniki wyborów. Wieczór prowadzili Anna Popek i Antoni Trzmiel.
Audio
  • "Polska decyduje" – wieczór wyborczy Polskiego Radia (Audycje specjalne/Jedynka)
Wieczór wyborczy w Polskim Radiu
Wieczór wyborczy w Polskim Radiu Foto: Polskie Radio / Wojciech Kusiński

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. Komitet Wyborczy PiS zdobył według tego badania 43,6 procent. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, a trzecie Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent. Próg wyborczy przekroczyły także komitety Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość- odpowiednio 9,6 i 6,4 procent głosów.

Zgodnie z obliczeniami pracowni IPSOS, jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, komitet SLD - 43 mandaty, PSL - 34 mandaty, a Konfederacja - 13 mandatów. Według sondażu frekwencja wyniosła 61,1 procent.
Badanie exit-poll zostało przeprowadzone wśród osób biorących udział w wyborach przed obwodowymi komisjami wyborczymi.

Exit poll: Prawo i Sprawiedliwość z samodzielną większością. Czytaj więcej >>>

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński podkreślał, że to dopiero sondaż, ale wiele wskazuje na zwycięstwo. Mówił, że wstępny wynik to sukces, ponieważ jego ugrupowanie odniosło prawdopodobnie zwycięstwo mimo "potężnego frontu" przeciwko PiS. Zapowiedział, że dobra zmiana będzie trwała, jeśli PiS rzeczywiście wygra i będzie rządził.

Prezes PiS: przed nami zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy. Czytaj więcej >>>

"Polacy zdecydowali dziś, że chcą kontynuacji najpierw dobrej zmiany, a później dobrego czasu dla Polski. W oczekiwaniu na ostateczne wyniki dziękujemy za ogromny mandat zaufania, którym obdarzyli nas wyborcy. Naszym znakiem firmowym jest wiarygodność. Nie zawiedziemy"- napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze po ogłoszeniu wyników Exit Poll po zamknięciu lokali wyborczych.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podziękował wyborcom, którzy oddali głos na opozycyjne ugrupowania, a w szczególności - na Koalicję Obywatelską. Wyraził też wdzięczność wolontariuszom, kandydatom i koalicjantom Platformy.
Zdaniem Grzegorza Schetyny to była trudna kampania, trudne cztery lata, a walka nie była równa. "Nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody. Ale powtarzamy i będziemy powtarzać: będziemy pracować nad integracją opozycji, nad tym, by dobrze współpracować w przyszłym Sejmie i Senacie. Wyniki wyborów do Senatu są ciągle przed nami, tam wierzymy w zwycięstwo" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna: dziękujemy naszym wyborcom za zaufanie. Czytaj więcej >>>

W audycji "Polska decyduje" – wieczór wyborczy Polskiego Radia, wyniki wyborów komentowali politycy: Piotr Apel, Agnieszka Ścigaj (Komitet wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz'15), Dariusz Joński, Ewa Lider (Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska), Marek Suski, Joanna Lichocka (Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Julia Zimmermann, Marcin Kulasek (Komitet wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem) z którymi rozmawiała Katarzyna Gójska

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Joanna Lichocka: Polacy chcą, żeby PiS rządziło samodzielnie. Czytaj więcej >>>

Krzysztof Świątek zaprosił do studia wyborczego publicystów: Elizę Olczyk, Michała Rachonia, Bronisława, Wildsteina i Piotra Zarembę., Marcina Makowskiego, Andrzeja Rafała Potockiego, Mirosława Skowrona oraz Tomasza Żółciaka. 

W wieczorze wyborczym Polskiego Radia wzięli udział politolodzy: prof. Ewa Marciniak, dr Bartłomiej Biskup, dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

"Polska decyduje - wybory parlamentarne 2019. Wieczór wyborczy Polskiego Radia". Bronisław Wildstein: PiS traktuje państwo poważnie. Czytaj więcej >>>

***

W niedzielę w między godziną 7 rano a 21.00 wieczorem trwało głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybieraliśmy 460 posłów i 100 senatorów.  PKW podała dane o frekwencji w wyborach parlamentarnych. Do godziny 17.00 zagłosowało 45,94 proc. uprawnionych. - W porównaniu do wyborów sprzed 4 lat przyrost wynosi 6.97 procent - dodał Sylwester Marciniak. 

- Frekwencja na godzinę 12.00 w wyborach do parlamentu wyniosła 18,14 procent - poinformował podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

PKW podała dane o frekwencji w wyborach parlamentarnych. Do godziny 17.00 zagłosowało 45,94 proc. uprawnionych. - W porównaniu do wyborów sprzed 4 lat przyrost wynosi 6.97 procent - dodał Sylwester Marciniak. 

Podczas dzisiejszych wyborów do 18.00 odnotowano 6 przestępstw. Wojciech Kręcisz z Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że są to przestępstwa z Kodeksu karnego. Następna konferencja prasowa PKW odbędzie się jutro (14.10) o godz. 10.00. 

***

Na portalu polskieradio24.pl i na antenie Polskiego Radia 24 ze studia telewizyjnego Polskiego Radia transmitowano wieczór wyborczy. Od godz. 21.00 audycji "Polska decyduje" – wieczór wyborczy Polskiego Radia można było słuchać także w radiowej Jedynce i w Trójce.

Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii scenograficznych widzowie na bieżąco mogli mogli śledzić dynamicznie zmieniającą się sytuację w miarę napływania kolejnych wyników głosowania z Polski i ośrodków poza granicami. 

Polskie Radio postawiło na nowoczesną i multimedialną formę wieczoru wyborczego: w produkcję programu zaangażowanych było kilkanaście kamer, najnowocześniejsze technologie wizyjne w tym m.in. spidercam, która umożliwia płynne poruszanie się kamery w osi pionowej i poziomej po całym studiu. 

(mat. prasowe/IAR)

Zobacz więcej na temat: Wybory parlamentarne 2019
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak