X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto Niepodległości w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 11:13
Polski naród obchodził 101. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. Dokładnie w południe wyemitowały one hymn narodowy, a muzyczną ilustracją dnia były utwory rodzimych wykonawców.
Audio
  • Msza św. w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej (Jedynka)
  • Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Uroczystości państwowe na Placu Piłsudskiego w Warszawie (Jedynka)
  • "Muzyczna Jedynka" o Święcie Niepodległości (Jedynka)
  • Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski, a nasza waluta to złoty? (Ekspres Jedynki)
  • Dlaczego gen. Kazimierza Sosnkowski był wielkim Polakiem? (Jedynka/ Wieczór Odkrywców)
  • 1945 - rok wojny i pokoju (Historia Żywa / Jedynka)
Marsz Niepodległości w Warszawie
Marsz Niepodległości w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Czytaj więcej
Polska niepodległość święto 1200.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

Radiowa Jedynka już w sobotę i niedzielę przypomniała radiową adaptację "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. W słuchowisku w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego i do słów pieśni Jacka Korczakowskiego występują m.in.: Artur Gadowski, Maciej Balcar, Olga Szomańska, Paweł Kukiz i Michał Rudaś, a narratorem jest Krzysztof Kolberger. Muzyka – zespoły Kameleon i Freedom.

11 listopada nie zabrakło transmisji uroczystej mszy św. ze Świątyni Opatrzności Bożej, a w "Czterech Porach Roku" dyrektorka Jedynki Agnieszka Kamińska i dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła ogłosili konkurs na scenariusz słuchowiska z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.


Czytaj więcej
Shutterstock 11 listopada święto niepodległości 1200
Święto Niepodległości. MON zachęca do udziału w obchodach

W audycji "W samo południe" została zrealizowana transmisja z oficjalnych uroczystości państwowych na pl. Piłsudskiego. Znajduje się tam też otwarte dla publiczności i słuchaczy plenerowe studio Polskiego Radia.

Stamtąd wyemitowana została także "Muzyczna Jedynka", której głównym tematem był odbywający się w tym samym miejscu Festiwal Niepodległa.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu>>>


Czytaj więcej
hymn 1200 pr.JPG
Razem zaśpiewajmy hymn narodowy!

Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski, a nasza waluta to złoty? Jak nazywali się zapomniani bohaterowie Niepodległości i czy trudno zrobić kotylion? O tym można dowiedzieć się z "Ekspresu Jedynki".

Z kolei w "Wieczorze Odkrywców" przedstawiony został generał Kazimierz Sosnkowski – zapomniany bohater listopada 1918, a w "Historii żywej" (godz. 21.00-22.00) Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak poruszyli temat roku 1945 - roku wojny, ale i roku pokoju, podnoszenia się Polski ze zniszczeń wojennych, odradzania się przedwojennych instytucji kultury, uczelni, pism.

Natomiast w "Wieczorze z historią" Lech Makowiecki powrócił do 1920 roku, kiedy to na polach radzymińskich miała miejsce Bitwa Warszawska 1920 roku – zwana "Cudem nad Wisłą". Gościem audycji był ksiądz proboszcz Krzysztof Ziółkowski z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie planowane jest muzeum poświęcone tej przełomowej dla losów świata bitwy.

Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

Mat.promocyjne / DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak