"To, co najpiękniejsze - Zima". Zobacz wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 23:59
Takie połączenie muzyki klasycznej i jazzu jest możliwe tylko w Polskim Radiu. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w niedzielę (19.01) odbył się koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze… - Zima". 

W pierwszej części wieczoru można było usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona jest twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej - Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Stefan Rachoń (1906-2001) był znakomitym skrzypkiem i dyrygentem. Debiutował w 1930 roku na antenie Polskiego Radia w audycji "Kącik młodych talentów" i w tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej. W czasie II wojny światowej grał z zespołem w okupowanej Warszawie. W 1944 roku współpracował z orkiestrami w Krakowie i Lublinie. Wraz z grupą lokalnych muzyków grał również muzykę ilustracyjną do niemych filmów w lubelskich kinach.

Po powrocie do Warszawy w 1945 roku utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia przemianowaną później na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Dyrygował nią do 1980 roku. Studio M-1, w którym pracowała orkiestra było przez długie lata miejscem radiowych debiutów polskich piosenkarzy. Stefan Rachoń dokonał ze swoją orkiestrą około 10 tysięcy nagrań muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej.

W trakcie koncertu "To, co najpiękniejsze… - Zima" piosenkę "Indyk na słomie" oraz klasyczne i popularne utwory innych kompozytorów (m.in. Piotra Czajkowskiego, Georgesa Bizeta, Miszy Elmana czy Jerzego Wasowskiego) w aranżacjach Stefana Rachonia wykonała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy z udziałem solistów: Zuzanny Nalewajek (mezzosopran), Pawła Trojaka (baryton), Bartłomieja Kacperskiego (trąbka), Marcina Markowicza (skrzypce) i Dominika Płocińskiego (wiolonczela).

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz - 90 lat minęło"

W drugiej części koncertu zatytułowanej "Jerzy Duduś Matuszkiewicz - 90 lat minęło" wystąpiło Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze znalazły się najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. w 1928 roku w Jaśle) to legendarny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor wielu popularnych piosenek oraz muzyki do filmów (m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana") i seriali i z czasów PRL-u (m.in. "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Janosik", "Kapitan Sowa na tropie", "Kolumbowie", "Podróż za jeden uśmiech", "Przygody psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana", "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa").

"To, co najpiękniejsze…" to kolejny z serii wyjątkowych koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki wśród odbiorców poszukujących kontaktu z kulturą wysoką.

(mat.promocyjne/ag/kk)

Zobacz więcej na temat: koncert zima
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nowa zimowa podróż". Powrót uczuć na estradę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 09:00
- Muzyka współczesna pretenduje do miana zjawiska intelektualnego. Pierwiastek formalny zaczyna być ważniejszy od przekazu uczuciowego - mówił w Dwójce Marcin Zdunik, który wspólnie z Aleksandrem Dębiczem udowadniał, że muzyka może być zarówno świeża, jak i romantyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To co najpiękniejsze - zima". Druga część koncertu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:28
Na stronie głównej naszego portalu oraz w mediach społecznościowych zakończyła się transmisja wideo drugiej części koncertu "To co najpiękniejsze - Zima". 
rozwiń zwiń