Emocji nie zabrakło! Program 1 Polskiego Radia na 44. Biegu Piastów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 13:50
Zawodnicy zapamiętają ten Bieg Piastów na długo. Momentami szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę, chwilami biegło się ciężko, ale atmosfera była jak zwykle znakomita! Aż 6,5 tysiąca osób z 30 krajów i z 3 kontynentów wzięło udział w 44. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego. 
Audio
 • Przed 44. Biegiem Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Radiowa Jedynka na Polanie Jakuszyckiej (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Relacja po zakończeniu biegu na dystansie 6 kilometrów (Ekspres Jedynki)
 • Rozmowa z dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie Beatą Szehidewicz (Ekspres Jedynki)
 • Na placu budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu (Ekspres Jedynki)
 • Szkoła jazdy na nartach biegowych (Ekspres Jedynki)
 • Rozmowa z burmistrzem Szklarskiej Poręby Mirosławem Grafem (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Rozmowa z Walterem Judką (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
 • Rozmowa ze zwycięzcą biegu na 42 km Dominikiem Burym (W samo południe/Jedynka)
 • Rozmowa z pierwszą Polką na mecie biegu Piastów Jadwigą Grynkiewicz (Polska i świat)
 • Rozmowa z Julianem Gozdowskim - pomysłodawcą Biegu Piastów i honorowym prezesem Stowarzyszenia Bieg Piastów (Polska i świat/Jedynka)
 • Ruszył bieg na 25 km z udziałem Justyny Kowalczyk (Jedynka)
 • Ostatni dzień Biegu Piastów (Czas pogody/Jedynka)
 • Po biegu na 25 km (Czas pogody/Jedynka)
 • Po 44. Biegu Piastów (Jedynka)
Pierwsza Polka i pierwszy Polak na mecie biegu na 50 km (skróconego w tym roku do 42 km) tradycyjnie otrzymują nagrody Programu 1 Polskiego Radia
Pierwsza Polka i pierwszy Polak na mecie biegu na 50 km (skróconego w tym roku do 42 km) tradycyjnie otrzymują nagrody Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Sportowcy pokonali trasy w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zawodników jak zwykle wspierali dziennikarze radiowej Jedynki. 

W plenerowym studiu Programu 1 Polskiego Radia przy Polanie Jakuszyckiej można było wysłuchać audycji na żywo, spotkać się z prowadzącymi, pozdrowić bliskich na antenie, zrobić sobie zdjęcie w radiowej fotobudce lub wziąć udział w animacjach przygotowanych przez ekipę Jedynki.

Biegacze mieli do wyboru trasy na dystansach: 6 km, 25 km, 30 km i 50 km (skrócony do 42 km). W niedzielę, w biegu na 25 km wzięła udział mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk. Na metę Królowa dobiegła druga po wspaniałej walce z rewelacyjną Zuzaną Kocumovą.

Justyna Kowalczyk, fot. Piotr Piorun/Polskie Radio Justyna Kowalczyk, fot. Piotr Piorun/Polskie Radio

Na liście startowej zawodów znalazło się wielu debiutantów, ale nie zabrakło też weteranów. Jednym z nich był Walter Judka - jedyny uczestnik wszystkich odsłon Biegu Piastów od 1976 roku.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali dwa biegi dla dzieci: "Wyprawa Zuchów" i "Bieg Przedszkolaka". Udział w biegach potwierdzili zawodnicy m.in. z Czech, Kanady, Australii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Islandii i Finlandii.

Pierwsza Polka (Jadwiga Gryngiewicz) i pierwszy Polak (Dominik Bury) na mecie biegu na 50 km (skróconego do 42 km) tradycyjnie już otrzymali nagrody Programu 1 Polskiego Radia.

Pierwsza Polska na mecie biegu na 42 km - Jadwiga Grynkiewicz ze Świdnicy - zdradza, że biegło się odrobinę gorzej niż w ubiegłym roku, ale zaznacza, że trasy były świetnie przygotowane. - Atmosfera zawsze tutaj jest super fajna - podkreśla.
- Miałem kilka taktyk w głowie - mówi w radiowej Jedynce zwycięzca 44. Biegu Piastów na 42 km Dominik Bury z Istbnej. - 42 km czy 50 km to trzeba biec tym samym tempem - dodaje odnosząc się do faktu skrócenia przez organizatorów długości trasy o 8 kilometrów.

Dziennikarze radiowej Jedynki byli obecni w Jakuszycach-Szklarskiej Porębie od piątku 28 lutego. Marcin Kusy zaprosił do plenerowego studia Programu 1 Polskiego Radia na Polanie Jakuszyckiej, skąd prowadził "Muzyczną Jedynkę" (godz. 13.00-15.00). Następnie Karolina Rożej i Grzegorz Frątczak zaprosili "Ekspres Jedynki" (15.00-17.00). Radiowe studio odwiedził m.in. Marcin Zawół - pierwszy Polak ze złotym medalem w historii zimowych olimpiad młodzieżowych i uczeń szkoły mistrzostwa sportowego w Szklarskiej Porębie. Słuchacze dowiedzieli się również, na jakim etapie jest budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej i dlaczego Szklarska Poręba nazywana jest Mineralogiczną Stolicą Polski.


Czytaj więcej
jedynka.jpg
"Jedyne takie miejsce" prosto z 44. Biegu Piastów

W sobotę 29 lutego dziennikarze radiowej Jedynki zaprosili do aktywnego udziału w audycjach od samego rana. Karolina Rożej i Grzegorz Frątczak z plenerowego studia na Polanie Jakuszyckiej prowadzili "Jedyne takie miejsce" (9.00-12.00). O godz. 14.00 Marcin Kusy ponownie zaprosił słuchaczy i uczestników wydarzenia na "Muzyczną Jedynkę" (14.00-15.00) pełną dźwięków dopingujących i mobilizujących narciarzy.

Relacje reporterów radiowej Jedynki, Marii Mazurek oraz Patryka Michalskiego z przebiegu wydarzeń pojawiły się zarówno w piątek, jak i w sobotę w porannych "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00), w audycji "W samo południe" (12.00-13.00) oraz w paśmie "Polska i Świat" (godz. 22.00-22.30).

Z kolei w niedzielę 1 marca w audycji "Czas pogody" (10.00-12.00) słuchacze Programu 1 Polskiego Radia poznali wyniki finału biegu na 25 km oraz usłyszeli rozmowy z uczestnikami i zwycięzcą na tym dystansie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

plakat wydarzenia

mat. prasowe