Msze święte w Polskim Radiu. Możesz odsłuchać nagrań

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 05:00
Program 1 Polskiego Radia przeprowadził transmisje niedzielnych mszy świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Słuchacze, którzy pozostali w domach z powodu zagrożenia koronawirusem, mogli wziąć udział w niedzielnych nabożeństwach.
Audio
  • Rzecznik KEP o celebrowaniu mszy świętej w Polskim Radiu (IAR)
  • Wielkopostne rekolekcje radiowe 22.03.2020 (Familijna Jedynka)
  • Msza św. o godz. 9.00 z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (Jedynka)
  • Msza św. o godz. 19.00 z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (Jedynka)
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 Mszę św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

Radiowa Jedynka zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00. Dzisiejsze poprowadził ojciec Wacław Oszajca. 

Portale PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl udostępniły również streaming wideo z Mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie. Nabożeństwa odbywają się tam w niedziele, o godz.11.

 Program 2 Polskiego Radia również nadał dwa niedzielne nabożeństwa: o godzinie 8.00 liturgię Kościoła Greckokatolickiego, a o godz. 18.00 - nabożeństwo przygotowane przez Polską Radę Ekumeniczną.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy Mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Czytaj więcej
shutterstock_radio-1200.jpg
"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Radiowej Mszy świętej przewodniczą między innymi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, biskupi i kapłani zaproszeni z różnych okazji - niedzieli papieskiej, misyjnej, wsparcia Kościoła na Wschodzie, inauguracji roku akademickiego, dnia życia konsekrowanego, rocznic.

Śpiewem w Mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy.

Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach - zbiorach kazań świętokrzyskich.

Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.

Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać bezpłatnie w internecie. By to zrobić, kliknij TUTAJ.

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat o "wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem".

KEP rekomenduje w nim biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. Może zostać ona udzielona osobom: w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - podkreśla w komunikacie Episkopat.

jp,pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 06:35
W związku z apelami służb państwowych o ograniczenie imprez publicznych w kontekście sytuacji dotyczącej koronawirusa Zarząd Polskiego Radia S.A., w trosce o dobro pracowników, gości i artystów, podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania koncertów, prób oraz wszystkich wydarzeń antenowych i pozaantenowych z udziałem publiczności organizowanych przez Polskie Radio S.A. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 17:35
Programy Polskiego Radia S.A. zmieniają ramówki. Wprowadzają więcej programów poradniczych, edukacyjnych i informacji dotyczących przeciwdziałaniu epidemii
rozwiń zwiń