76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:20
Transmisje z uroczystości i koncertów oraz specjalne wydania audycji - również prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. A także powstańcze piosenki i wspomnienia tych, którzy rok '44 przeżyli. Program 1 Polskiego Radia włącza się w obchody 76. rocznicy walki o wyzwolenie stolicy.
Audio
 • Rozmowa Agnieszki Ciecierskiej z Józefem Napierajem (pseudonim "Pantera"), żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Władysława Bartoszewskiego (pseudonim "Teofil")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Zdzisława Sierpińskiego (pseudonim "Marek Świda")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Danuty Kaczyńskiej (pseudonim "Lena")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Witolda Kieżunia (pseudonim "Wypad")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Danuty Mancewicz-Drebert (pseudonim "Danusia")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Stefana Kisielewskiego (pseudonim "Klon")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Jana Mazurkiewicza (pseudonim "Radosław")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Haliny Krahelskiej (pseudonim "Myszka")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Henryka Roycewicza (pseudonim "Leliwa")
 • 1 sierpnia 1944 r. w radiowej Jedynce – wspomnienie Aleksandra Gieysztora (pseudonim "Borodzicz”)
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Przez całą sobotę (1 sierpnia) Program 1 Polskiego Radia będzie nadawał z Archiwum Polskiego Radia wypowiedzi uczestników Powstania Warszawskiego.


czytaj więcej
artyk PW 1944.jpg
Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny Polskiego Radia

Dzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęliśmy audycją "Kultura przy kawie" (godz. 5.00, prow. Martyna Podolska), w której porozmawialiśmy o albumie muzycznym "Astronomia poety. Baczyński" przygotowanym w ramach obchodów rocznicy. Muzycznej interpretacji wierszy poety i powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w wieku 23 lat, podjęli się Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. Sięgnęli oni po utwory afirmujące życie, mniej apokaliptyczne, a skupiające się na pięknie i na przyrodzie. Nie brakuje w nich symboliki i oniryzmu. O poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tej mniej znanej i o nieco innej perspektywie opowiedzieli twórcy albumu Mela Koteluk oraz Bartek Wąsik z zespołu Kwadrofonik. W audycji była mowa również o twórczości poety i przywołamy interpretacje jego wierszy.

W specjalnym wydaniu audycji "Sygnały dnia" (godz 6.00-9.00), udaliśmy się na spacer śladami Powstania Warszawskiego. Z pracownikami i wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzimy szereg miejsc znanych z historii powstania: słynną barykadę w Alejach Jerozolimskich, której powstańcy bronili do ostatniego dnia walk w stolicy, budynek PAST-y i niebotyk Prudential, które żołnierze zdobyli w pierwszych dniach powstania, Starówkę czy właz do kanału na Placu Krasińskich, którym powstańcy uciekali do Śródmieścia. Na ulicy Mazowieckiej i Kredytowej poszukaliśmy śladów powstania, które widać do dziś. Na Woli wspomnieliśmy o dramacie ludności cywilnej podczas Powstania.

Kolejna sobotnia audycja - "Lato z Radiem" (godz. 9.00-12.00) prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. Powiedzieliśmy m.in. o dzisiejszym spojrzeniu na Powstanie Warszawskie i o znaczeniu Muzeum Powstania Warszawskiego dla współczesności. W tej audycji porozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum Janem Ołdakowskim, a także m.in. z Melą Koteluk, która opowiedziała o swoim nowym albumie nagranym z zespołem Kwadrofonik "Astronomia poety. Baczyński". Rozmawialiśmy także m.in. z Dominikiem Rutkowskim - przewodnikiem po Warszawie, dziennikarzem, pisarzem, autorem książek z historią II wojny światowej w tle oraz wieloma innymi gości. Czytaj więcej>>>

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" (godz. 15.10) Małgorzata Raczyńska porozmawiała ze swoimi gośćmi (prof. Janem Żarynem, prof. Andrzejem Zawistowskim oraz Tomaszem Karasińskim - rekonstruktorem z grupy historycznej "Zgrupowanie Radosław") o tradycji powstańczej, dylematach związanych z Powstaniem Warszawskim, formach upamiętnienia Bohaterów, wreszcie o polskiej drodze do wolności w kontekście Powstania. 

W godzinę "W" (17.00) nadaliśmy dźwięk syren alarmowych w Warszawie.

O godz. 17.15 audycja specjalna "Bastion Powiśla" autorstwa Doroty Truszczak.  Audycja przypomniała zdobycie przez powstańców warszawskich  (1 sierpnia 1944r.) i obronę Elektrowni na stołecznym Powiślu (do 5 września 1944 r.). Zdobycie  Elektrowni przez powstańców (załoga elektrowni) było  jednym z najważniejszych sukcesów militarnych w Powstaniu Warszawskim. A sama Elektrownia była jedynym obiektem najwyższej rangi odbitym z rąk  niemieckich. Elektrownia zabezpieczała dostawy prądu dla walczącej stolicy, ale też wsparła budowę  KUBUSIA, słynnego wozu opancerzonego, przekazując samochód, sprzęt spawalniczy, materiały, przydzieliła fachowców. Wśród powstańców byli  absolwenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, którzy uruchamiali radiostację powstańczą "Błyskawica".

O Elektrowni na Powiślu  podczas Powstania Warszawskiego mówił dr Robert Gawkowski - historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji wykorzystane zostały także dźwiękowe  wspomnienia powstańców z Archiwum  Historii Mówionej udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego (wspominali: Edward Jabłoński, Wiesław Żochowski, Zdzisław Sadowski – żołnierze  AK zgrupowania „Krybar”) oraz fragmenty spisanych wspomnień powstańców z książki R.Gawkowskiego pt " Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk" .

Od godz. 20.35 transmisja koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" z Muzeum Powstania Warszawskiego.  To inicjatywa muzyczna, która na stałe wpisała się w gamę wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy powstańczego zrywu.

Podczas koncertu usłyszeliśmy takie utwory jak m.in. "Warszawianka", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Chłopcy silni jak stal" czy "Mała dziewczynka z AK".


"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

W niedzielę (2 sierpnia) o godz. 15.10 zapraszamy na audycję "W otwarte karty" Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, która z Krzysztofem Krzemińskim - Prezesem Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen - porozmawiała o utrzymaniu powstańczych mogił na Powązkach, zbiórce na remont grobów powstańczych oraz polityce upamiętniania Bohaterów.

W cyklu "Dzieci bliżej historii" (godz. 18.00) zapraszamy na słuchowisko Iwony Rusek "Ostatni list". Podczas jednej z wizyt u swoich wnuków, Bruna i Kasi, dziadek zasmucony faktem, że dzisiejsza młodzież do komunikacji używa chętniej komputera niż pióra, opowiada jak w 1944 roku roznosił listy w powstańczej Warszawie. Zaciekawione tym wnuki wypytują dziadka- "Zawiszaka" o szczegóły jego służy w Harcerskiej Poczcie Polowej oraz przeżycia związane z walką o wolność. Kiedy Bruno i Kasia dowiadują się, że dziadek wciąż przechowuje list, którego nie udało mu się doręczyć, postanawiają za wszelką cenę odszukać adresatkę przesyłki. Czy współczesnym „"Zawiszakom" uda się wypełnić misję zapoczątkowaną siedemdziesiąt sześć lat temu przez ich dziadka?

Słuchowisko powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

O godz. 22.00 "Kulturalna Jedynka" (prow. Anna Stempniak), w której także przypomnimy "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.

W nocy z 1 na 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego Adam Woronowicz przedstawi monodram na podstawie dzieła Białoszewskiego

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 

kh/ans 

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:40
Narodowe Centrum Kultury jak co roku włącza się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie koncertu "Warszawo ma" usłyszeć będzie można najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. "Marsz Żoliborza", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Warszawo ma".
rozwiń zwiń