Unikatowy album Polskiego Radia w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 20:20
Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy WarszawskiejFoto: Polskie Radio

- Wydaje mi się, że obecne pokolenia nie doceniają tego, czego dokonali nasi przodkowie, równo 100 lat temu powstrzymując nawałę bolszewicką - mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. -Polskie Radio, udostępniając bogactwo swoich archiwów w tak atrakcyjnej formie, daje im nowe życie i spełnia jednocześnie misję edukacyjną - dodaje.

1200_Bitwa_1920_2.jpg
Zobacz serwis specjalny: BITWA WARSZAWSKA 1920

Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes–redaktor naczelna Polskiego Radia: Ważnym zadaniem Polskiego Radia jest umożliwianie słuchaczom poznawania historii. Zachęcam, by ją poznawać wraz z nami. Fonogramy składające się na część historyczną wydawnictwa tworzą pierwsze tej miary zestawienie w historii polskiej radiofonii.

"W niezwykle krwawych walkach o Warszawę szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę" – pisze we wstępie do albumu prof. Wojciech Roszkowski. "Zdecydowało uderzenie znad Wieprza, rozpoczęte 16 sierpnia" - czytamy.   

Świadectwa wydarzeń sierpnia 1920 ukazujące je z indywidualnej perspektywy i nierzadko pełne emocji, uzupełnione zostały o fragmenty tekstów z "Kurjera Warszawskiego" oraz pieśni, jakimi żołnierze dodawali sobie ducha do walki i budowali poczucie wspólnoty. Pieśni te, które wszyscy znamy (m.in. "Pierwsza brygada", "O mój rozmarynie"), przywołane w wersjach archiwalnych stanowią poruszające dopełnienie obrazu tamtych dramatycznych dla Warszawy, Polski i Europy dni.

Klamrą spinającą część historyczną wydawnictwa są fragmenty przejmujących przemówień gen. Władysława Andersa (uczestnika wojny z bolszewikami) z 1965 roku oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1996 roku wygłoszone z okazji kolejnych rocznic bitwy o Warszawę. Autorzy albumu przywołują także słowa Jana Pawła II z 1999 roku, kiedy powiedział: "Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej".

Świadczyć o tej ciągle żywej pamięci może znakomite słuchowisko Jarosława Jakubowskiego "Ryngraf", w którym wystąpili m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz i Rafał Zawierucha. Powstało wg scenariusza nagrodzonego w specjalnie ogłoszonym konkursie Programu I Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia na stulecie Bitwy Warszawskiej. Publikacja w albumie "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" to jego premiera.


. .