Program 1 Polskiego Radia na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:04
Dyskusje o literaturze i języku, aktorskie czytania, wieczory teatralne, spotkania muzyczne - to niektóre atrakcje Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu. Patronem VI edycji wydarzenia jest Cyprian Kamil Norwid. Patronem medialnym festiwalu jest radiowa Jedynka.
Patronem VI edycji Festiwalu Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid
Patronem VI edycji Festiwalu Języka Polskiego jest Cyprian Kamil NorwidFoto: Facebook Festiwal Języka Polskiego

Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa - pisanego, czytanego i wypowiadanego - oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi.

VI edycja 2-8.08.2020

Dyskusje o literaturze i języku, aktorskie czytania, wieczory teatralne, spotkania muzyczne - to niektóre atrakcje Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu. 

Patronem VI edycji wydarzenia jest Cyprian Kamil Norwid - wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz i rysownik, który w centrum uwagi stawiał zwykłego człowieka umieszczonego w problematyce uniwersalnej. Organizatorzy będą sięgać do jego niełatwej, wymagającej twórczości, wyprzedzającej swoją epokę, pochylą się też nad bolesną biografią poety. 

PROGRAM>>>

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in.: Monika Adamczyk-Garbowska, Stanisław Baj, Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Piotr Biłos, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Krystyna Bratkowska, Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Elżbieta Cherezińska, Dariusz Chojnacki, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Józef Franciszek Fert, Jarosław Gajewski, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Sebastian Grzywacz, Iwona Hofman, Łukasz Janicki, Andrzej Jaroszyński, Beata Jewiarz, Eliza Kącka, Grzegorz Kasdepke, Janusz Kawałko, Izolda Kiec, Magdalena Kłos-Podsiadło, Maja Komorowska, Wawrzyniec Konarski, Marta Kopyt, Dariusz Kowalski, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Jan Lewandowski, Maciej Libich, Grażyna Lutosławska i Mikołaj Łoziński.

A także: Leszek Mądzik, Magdalena Małecka-Wyippch, Paulina Małochleb, Mira Marcinów, Patryk Matela, Zygmunt Miłoszewski, Wiesław Myśliwski, Włodzimierz Nahorny, Michał Nogaś, Michał Ogórek, Dominika Ostałowska, Marek Pasieczny, Andrzej Peciak, Agnieszka Radzikowska, Maciej Robert, Paweł Rodak, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Justyna Sobolewska, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Janusz Strobel, Mariusz Szczygieł, Wojciech Szot, Jerzy Trela, Jarosław Wach, Adam Wajrak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Woronowicz, Marcel Woźniak, Bogusław Wróblewski, Jan Zieliński i Jakub Żulczyk.

Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej - Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk, które podobnie jak rok temu zadbają o wydarzenia dla najmłodszych w Małej Stolicy Języka Polskiego.

Ważne! Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzaniu proszone są o zapoznanie się z zasadami, które wynikają m.in. z obecnej sytuacji epidemiologicznej. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo organizatorzy wdrożyli specjalne procedury sanitarne. W związku z pandemią koronawirusa będzie więcej transmisji ze spotkań.

 

***

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki. Dyrektorem i fundatorem organizacji oraz inicjatorem i założycielem festiwalu jest Piotr Duda.

mat. promocyjne/kk

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raducha język polski