Narodowe Czytanie 2020. Juliusz Słowacki "Balladyna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:10
"Balladyna" Juliusza Słowackiego została lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wydarzenie pod patronatem pary prezydenckiej odbyło się w sobotę 5 września.
Audio
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie
Para prezydencka zaprasza na Narodowe CzytanieFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

- Od lat Narodowe Czytanie ma stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Polskiego Radia, partnera tego wydarzenia - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Dbałość o język polski i prezentowanie najważniejszych dzieł literackich w najlepszych interpretacjach należą do priorytetowych zadań publicznego nadawcy. Naturalnym jest więc zaangażowanie Polskiego Radia w tę cieszącą się ogromnym zainteresowaniem Polaków w kraju i za granicą akcję - dodaje prezes Agnieszka Kamińska.


Słuchacze odkryją "Balladynę na nowo"

W sobotnim czytaniu "Balladyny" z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy wystąpi cała plejada wybitnych polskich aktorów. Każdy z pięciu aktów dramatu Juliusza Słowackiego będzie miał swojego reżysera, w każdym zobaczymy inną obsadę.


Narodowe_czytanie_Balladyna.jpg
Narodowe Czytanie 2020. Janusz Kukuła: szykujemy dla Państwa niezwykłe przeżycie artystyczne

- To było prawdziwe wyzwanie - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia odpowiedzialny za całość przedsięwzięcia. - Udało nam się zaprosić do współpracy 60 artystów! Wierzymy, że widzowie i słuchacze Polskiego Radia odkryją ten wybitny tekst Słowackiego na nowo, jak odkrywaliśmy go my, przygotowując sobotnie wydarzenie.

W IX odsłonie Narodowego Czytania udział wezmą m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.

Zainauguruje para prezydencka

Narodowe Czytanie "Balladyny" 5 września o godz. 12.00 zainaugurowała para prezydencka, odczytując początek dramatu. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje na trwałe zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z zaproszeniem do udziału w akcji.

TREŚĆ LISTU

Warto dodać, że Narodowe Czytanie 2020 odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Transmisje w Polskim Radiu

Sobotnie wydarzenie transmitował Program 1 Polskiego Radia już od godz. 12.00. Transmisję wydarzenia można było śledzić również w PR24. Z kolei Dwójka, Trójka i Czwórka zaplanowały liczne relacje reporterskie. Transmisja wideo z Ogrodu Saskiego w Warszawie dostępna była w serwisie narodoweczytanie.polskieradio.pl, na stronie PolskieRadio.pl oraz jedynka.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych anten Polskiego Radia.

Audycje poświęcone "Balladynie", twórczości Juliusza Słowackiego, rozmowy z twórcami i uczestnikami IX odsłony Narodowego Czytania dostępne są w serwisie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

***

"Balladyna" to jedno z najwybitniejszych dzieł wybitne polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. 

Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.