Transmisje Mszy Świętych w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 20:40
Program 1 Polskiego Radia prowadzi transmisje niedzielnych Mszy Świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Słuchacze, którzy pozostali w domach z powodu zagrożenia koronawirusem, mogą wziąć udział w niedzielnych nabożeństwach.
Audio
  • Rzecznik KEP o celebrowaniu mszy świętej w Polskim Radiu (IAR)
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje w Programie 1 Mszę św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

TRANSMISJE WSZYSTKICH MSZY ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Na stronach Jedynki dodatkowo zamieszczane są homilie z coniedzielnych Mszy Świętych. Ostatnia, z niedzieli 25 października - TUTAJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęcał w piątek biskupów, "aby w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji".

Arcybiskup dodał, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że "nieobecność na mszy nie jest grzechem". "W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych". Podobne zalecenia były wiosną, podczas pierwszej fali zakażeń.


Prezes Polskiego Radia: transmisja mszy św. szczególnie ważna w trudnych czasach
- Dzięki tym mszom radiowym wierni, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w nabożeństwie osobiście, mogą czerpać z daru Eucharystii - powiedziała Agnieszka Kamińska. Dodała, że ta możliwość jest szczególnie ważna w trudnych czasach, jak obecna pandemia.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy Mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

40-lecie transmisji mszy świętej w Polskim Radiu
Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii. Na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych.

rk

Czytaj także

Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 06:35
W związku z apelami służb państwowych o ograniczenie imprez publicznych w kontekście sytuacji dotyczącej koronawirusa Zarząd Polskiego Radia S.A., w trosce o dobro pracowników, gości i artystów, podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania koncertów, prób oraz wszystkich wydarzeń antenowych i pozaantenowych z udziałem publiczności organizowanych przez Polskie Radio S.A. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 17:35
Programy Polskiego Radia S.A. zmieniają ramówki. Wprowadzają więcej programów poradniczych, edukacyjnych i informacji dotyczących przeciwdziałaniu epidemii
rozwiń zwiń