Finał "Choinek Jedynki 2020". Zebrano rekordową kwotę - 177 626 zł

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 10:43
 - Słuchacze Polskiego Radia ponownie udowodnili swoją niezwykłą hojność oraz otwarte serca - podkreśliła dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. Dzięki Słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia podarunki wybitnych sportowców, naukowców i artystów wylicytowano w sumie za 177 626 zł, rysunki dzieci osiągnęły kwotę 30 201 zł. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Akcja Choinki Jedynki
Akcja "Choinki Jedynki"Foto: Polskie Radio

. 

Zebrane podczas licytacji środki przekazane zostaną podopiecznym Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. 

Honorowy patronat nad wydarzeniem, po raz szósty, objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Złoty naszyjnik małżonki prezydenta osiągnął najwyższą kwotę podczas licytacji darów. Pamiątkę, która towarzyszyła pierwszej damie w trakcie ostatniej audiencji u papieża Franciszka wylicytowano za 30 000 zł. Świąteczny obrazek wykonany przez Agatę Kornhauser-Dudę techniką decoupage zlicytowano z kolei za kwotę 11 000 zł. Sukienka Igi Świątek z autografem sprzedana została za 21 000 zł, obraz "Maki" autorstwa Wiesława Ochmana za 7 500 zł, a komplet płyt i zaproszenie do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Władysława Hadyny Słuchacz radiowej Jedynki wylicytował za 5 000 zł. 

Choinki licytacja piątek 1200.jpg
"Choinki Jedynki 2020". 30 tys. zł za złoty naszyjnik Pierwszej Damy!

XIX Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki" odbyła się w trudnym dla nas wszystkim czasie i właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku nie zorganizujemy tego wyjątkowego wydarzenia. Słuchacze Polskiego Radia ponownie udowodnili swoją niezwykłą hojność oraz otwarte serca. Od blisko 20 lat wspólnie pomagamy najbardziej potrzebującym i to dzięki Państwa szczodrości zebraliśmy rekordową kwotę. Środki z licytacji trafią do podopiecznych dwóch organizacji pozarządowych, dla których wsparcie, zwłaszcza teraz, jest szczególnie ważne - podkreśliła dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Pierwsza dama wspiera akcję "Choinki Jedynki 2020". Profil: Kancelaria Prezydenta 

To przynosi szczęście, jak się komuś pomaga

. 

Prace dzieci nagrodzone w konkursie plastycznym i rysunki wykonane przez podopiecznych dwóch organizacji pozarządowych, którym przekazane zostaną zebrane środki, wylicytowane zostały w sumie za 30 201 zł. 

Dodatkowo 7-letnia Milena z Hajnówki otrzymała nagrodę specjalną od Marcina Kusego, dyrektora Programu 1 Polskiego Radia - radio cyfrowe DAB+. - Ta praca ujęła mnie od samego początku. To wszystko, czego oczekiwałbym od "Tajemnicy świąt Bożego Narodzenia". Z jednej strony jest jakieś niedopowiedzenie, jakaś nadzieja, ulotność, a z drugiej cała istota świąt Bożego Narodzenia, czyli jedność i bycie razem - powiedział szef Jedynki Polskiego Radia.

Anna Dymna 1200 free
"Choinki Jedynki 2020". Anna Dymna: to radosny czas

To przynosi szczęście, jak się komuś pomaga - stwierdziła podczas Wielkiego Finału Anna Dymna. - Dzieci rysują obrazki, które mogą komuś odmienić patrzenie na świat. Dziękuję wszystkim dzieciom. To jest lepsze od każdej szczepionki, że się robi coś dobrego. Dziękuję artystom i sportowcom, którzy są razem z nami i nas wspierają. To bardzo ważne, że bez względu na wszystko, co się dzieje wokół, my jesteśmy razem i pomagamy - zaznaczyła. 

Posłuchaj
06:11 [ PR1]PR1 (mp3) 4 grudzień 2020 09_43_05.mp3 Anna Dymna: to, że się pomaga innym, to nas trzyma (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Prof. Andrzej Cechnicki ocenił, że licytacje to ukoronowanie ostatnich dni. - Zwracam się na początek do dzieci, naszych podopiecznych i pacjentów. Zrobiliście wspaniałą rzecz. Połączyliście wszystkich w dobrej sprawie, wyzwoliliście mnóstwo pozytywnej energii, która powoduje, że jest to taka szczepionka przeciwko smutkowi, lękowi. Szczepionka, która daje odporność w tych trudnych czasach. To bardzo ważne, żebyśmy byli ze sobą razem i po tym wydarzeniu - dodał lekarz psychiatra, jeden z pierwszych w Polsce orędowników opieki środowiskowej w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Mam ogromną satysfakcję

. 

W poniedziałek, 7 grudnia, dziennikarze Programu 1 poprowadzili dodatkową aukcję specjalną. Tego dnia "pod młotek" trafiła gitara elektryczna Fender Stratocaster legendy rocka, Dariusza Kozakiewicza. Podarunek od muzyka zespołu Perfect wylicytowano za niebagatelną kwotę 30 000 zł. - Mam ogromną satysfakcję, że ta gitara ma dla niektórych taką wartość. Jednak wcale się nie dziwię, ponieważ pomaganie jest bardzo ważne. Może to nie zabezpieczy wszystkich tych, którym chcielibyśmy pomóc, ale chociaż tyle możemy zrobić - wskazał Kozakiewicz. 

Muzyk zdradził również, że wiele rzeczy w instrumencie zmodyfikował osobiście. - To taki mój eksperyment, który bardzo się sprawdził. Nigdy nie wiemy, jak instrument "zachowa" się po złożeniu, ale ta gitara zachowała się bardzo wdzięcznie i bardzo zawodowo. W zasadzie można na niej grać koncerty, w domu i nagrywać w studiu. Jest bardzo uniwersalna - dodał.

Gitara Darka Kozakiewicza hp 1200x660.jpg
"Choinki Jedynki 2020". 30 000 złotych za gitarę muzyka grupy Perfect!

Gitara została wylicytowana przez pana Piotra z Nowego Miasta nad Pilicą. - Jestem pozytywnie zaskoczony, że udało mi się zdobyć tę gitarę. Mam nadzieję, że zrobiłem też fajny prezent dla pani Anny Dymnej i dla pana prof. Andrzeja Cechnickiego, i że te pieniądze komuś pomogą. Na co dzień nie gram na gitarze, ale teraz jest zima, mam trochę więcej czasu, więc będę musiał popróbować - skomentował zwycięzca aukcji.

Więcej informacji: choinkijedynki.polskieradio.pl

XIX Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia

Akcja "Choinki Jedynki", której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 roku Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 roku także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.

W tym roku, ze względu na wprowadzone restrykcje, zamiast popularnego malowania bożonarodzeniowych obrazków w gmachu głównym Polskiego Radia, zaproszeni do udziału w wydarzeniu goście, Przyjaciele Programu 1, przekazali swoje podarunki. Dary przekazali: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, zespół Blue Café, Zbigniew Cierniak z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Roman Czejarek, Malwina de Bradé, Anna Dymna, Viki Gabor, Aleksandra Gintrowska, Marcin Gortat, Igor Herbut, Hubert Hurkacz, Paweł Janas, Otylia Jędrzejczak, Jula, Kajetan "Kajto" Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Czesław Lang, Filip Lato, Małgorzata Lazarek, Adam Małysz, prof. Krzysztof Meissner, prof. Andrzej Nowak, Wiesław Ochman, Polski Związek Piłki Nożnej, Roksana Węgiel, prof. Henryk Skarżyński, Iga Świątek, Paweł Tur i Związek Artystów Scen Polskich.

Jesteśmy dumni, że posiadamy bardzo szerokie grono przyjaciół, od których otrzymaliśmy podarunki na licytacje. To dzięki nim nasza akcja przynosi tak dobre efekty. To już dziewiętnasty raz, gdy mogliśmy podzielić się tym, co mamy i wspomóc tych, którzy potrzebują pomocy - podsumował Marcin Kusy.

Zobacz więcej na temat: Choinki Jedynki 2020