Zapraszamy do wysłuchania uroczystej mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie:
61:12 _PR1_AAC 2020_12_25-08-59-23.mp3 Uroczysta msza święta 25.12.2020
Homilię wygłosił wygłosił ksiądz biskup Michał Janocha:
21:04 _PR1_AAC 2020_12_25-09-17-26.mp3 Homilia 25.12.2020
W tradycji chrześcijańskiej uroczystość Narodzenia Pańskiego to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach. W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także wśród osób niewierzących.
Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Święto upamiętniające narodziny Chrystusa
Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka.
W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów. Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.
Jedynka/IAR/kh