Boże Narodzenie w Jedynce: uroczysta msza święta. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 10:41
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego - powszechnie nazywaną świętami Bożego Narodzenia. Jest to jedno z najważniejszych, po Wielkanocy, świąt w roku. 
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w WarszawieFoto: Shutterstock/ Danny Ye

Zapraszamy do wysłuchania uroczystej mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie:

Posłuchaj
61:12 _PR1_AAC 2020_12_25-08-59-23.mp3 Uroczysta msza święta 25.12.2020

Homilię wygłosił  wygłosił ksiądz biskup Michał Janocha:

Posłuchaj
21:04 _PR1_AAC 2020_12_25-09-17-26.mp3 Homilia 25.12.2020

W tradycji chrześcijańskiej uroczystość Narodzenia Pańskiego to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach. W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także wśród osób niewierzących.

czytaj więcej
boże narodzenie wigilia kartka 1200 polona.jpg
Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Święto upamiętniające narodziny Chrystusa

Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka.

W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów. Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak