Światowy Dzień Radia w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:00
13 lutego z okazji Światowego Dnia Radia Polskie Radio zaprosiło słuchaczy na specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to: innowacja, łączność i ewolucja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

Radio retro 1200.jpg
Magia radia - krótka historia polskiej radiofonii

Światowy Dzień Radia (ang. World Radio Day) to święto proklamowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Po raz pierwszy obchodziliśmy je 13 lutego 2012 roku.

UNESCO, wprowadzając święto, chciało zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były Stany Zjednoczone (1920). W 1922 roku powstało brytyjskie BBC. Pierwszą audycję na ziemiach polskich nadano 1 lutego 1925 roku. W 1926 roku Polskie Radio zaczęło nadawać stały program radiowy.

studio radiowej Jedynki 1200x660.jpg
Światowy Dzień Radia. "Polskie Radio łączy historię i nowoczesność"

Światowy Dzień Radia w Programie 1

W Światowy Dzień Radia dziennikarze Programu 1 poszukiwali odpowiedzi na pytania, za co słuchacze kochają radio i czym dla nich jest. Pytali o to Karolina Rożej w audycji "Wolna sobota z Jedynką" (godz. 6.00-9.00) oraz Roman Czejarek w audycji "Jedyne takie miejsce" (godz. 9.00-12.00).

W audycji "Z muzyką po Kresach" o godz. 18.05 Aleksandra Tykarska opowiedziała o początkach działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie, które sięgają 1928 roku i o słynnych w wileńskim radiu gawędach "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki". W audycji usłyszeliśmy dźwięki archiwalne i komentarz Kamila Zalewskiego, korespondenta PR w Wilnie. 

O godz. 19.30 w "Jedynce Dzieciom" gościła Dobrosława Bałazy - autorka słuchowisk dla dzieci, reżyser w Teatrze Polskiego Radia, która opowiedziała, czym Teatr Wyobraźni rożni się od klasycznego teatru, o czym trzeba pamiętać pisząc słuchowisko oraz jakie są najważniejsze reżyserskie wyzwania. Audycje poprowadziła Agnieszka Kunikowska.

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Jak wygląda życie radiowca?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
- Budzik i kawa to nieodłączne elementy mojej pracy - śmieje się realizator Krzysztof Sagan. - Natomiast moim głównym zadaniem jest stworzenie takiego efektu, by wszystko, co znajdzie się na antenie, dobrze brzmiało i przyjemnie płynęło - tłumaczy.
rozwiń zwiń