Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 21:40
Od 23 do 27 marca Program 1 Polskiego Radia prowadził cykl audycji poświęconych Stanisławowi Lemowi. Pisarz dał się poznać nie tylko jako doskonały twórca, ale też autor o różnych obliczach. 
Stanisław Lem  Foto: Agencja ForumInterfotoBF
Stanisław Lem Foto: Agencja Forum/Interfoto/BFFoto: Agencja Forum/Interfoto/BF

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, zaś w sobotę (27 marca) przypadła 15. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Programu 1 Polskiego Radia można było wysłuchać cyklu audycji, przybliżających tę wybitną postać.

czytaj więcej
Stanisław Lem pap 1200.jpg
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

We wtorek (23 marca) o godz. 19.30 w audycji "Eureka" mówiliśmy o pisarzu jako wizjonerze, który przewidział powstanie wielu wynalazków. Już w 1957 roku w jego powieści pt. "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Zatem to współczesne e-booki i tablety. W innych dziełach autora pojawiają się nowinki technologiczne odpowiadające Internetowi, smartfonom, drukowi 3D czy wirtualnej rzeczywistości.

Stanisław Lem pisał satyryczno-groteskowe opowieści z międzygwiezdnym podróżnikiem Ijonem Tichym w roli głównej (m.in. "Dzienniki gwiazdowe", "Pokój na Ziemi"), tworzył zabawne techniczno-feudalne neologizmy, ironicznie komentował rzeczywistość i recenzował książki nieistniejące.

W piątek (26 marca) o godz. 21.00 w "Kulturalnej Jedynce" o humorze pisarza opowiedział m.in. Wojciech Orliński, autor książek poświęconych Lemowi. W audycji pojawiły się również fragmenty prozy z archiwum Polskiego Radia - między innymi w wykonaniu Kazimierza Rudzkiego, który w bezbłędny sposób podawał zawartą w utworach Stanisława Lema groteskę.

pisarz free 1200.jpg
"Niesamowity, satyryczny, cięty". Taki jest humor w prozie Lema

W "Kulturze przy kawie" w sobotę (27 marca) o godz. 5.05 Martyna Podolska opowiedziała o adaptacjach teatralnych i filmowych dzieł Stanisława Lema. Nie zabrakło rozmów o dwóch tegorocznych filmach krótkometrażowych na podstawie opowiadania "Maska" w reżyserii Hanny Brulińskiej i powieści "Pokój" w reż. Krzysztofa Jankowskiego.

Cykl domknęło sobotnie (27 marca) słuchowisko "Szpital przemienienia" według powieści Stanisława Lema, które zostało wyemitowane tuż po godzinie 21.

Mat. promocyjne 


Zobacz więcej na temat: Stanisław Lem

Czytaj także

Stanisław Lem - wizjoner, wybitny pisarz science fiction

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 21:05
Stanisław Lem zyskał miano pisarza, który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. Już w 1957 roku w powieści "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Są to zatem współczesne e-booki i tablety. W tej samej książce można doszukać się także audiobooków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem: do "Astronautów" nikt mi się nie mieszał

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:00
- Kiedy pisałem tę książkę, faworyzowana była literatura produkcyjna, w której opisywano szczegółowo spółdzielnie rolnicze, cukrownie. Nikt wtedy jeszcze w cenzurze nie wiedział, czym jest fantastyka naukowa - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia pisarz Stanisław Lem.
rozwiń zwiń