Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Transmisje Mszy św. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 11:09
W Programie 1 Polskiego Radia transmitowaliśmy nabożeństwa Triduum Paschalnego oraz uroczystą mszę w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. W Poniedziałek Wielkanocny można było wysłuchać Mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 
Ferdinand Bol, Kobiety przy grobie Chrystusa, 1644, Statens Museum for Kunst
Ferdinand Bol, Kobiety przy grobie Chrystusa, 1644, Statens Museum for KunstFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Triduum Paschalne rozpoczął Wielki Czwartek. To dzień, w którym w Kościele obchodzimy rocznicę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Sakramentu Eucharystii. Wielki Piątek przybliżył nam Mękę Pańską, a Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni prowadzą do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszych dla katolików Świąt.

Wielki Czwartek, godz. 18.00

Msza św. Wieczerzy Pańskiej mająca upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Mszą tą rozpoczęło się Triduum Paschalne. Wraz z rozpoczęciem Mszy skończył się okres Wielkiego Postu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zygmunt Robert Berdychowski. 


Posłuchaj
57:20 2021_04_01 17_59_39_PR1_Audycje_specjalne.mp3 Msza św. Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie (Jedynka)

 

Wielki Piątek, godz. 18.00 

Liturgia Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma natomiast umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa Chrystusa. 

Posłuchaj
92:04 2021_04_02 18_00_03_PR1_audycje_specjalne.mp3 Wielki Piątek - transmisja Liturgii Męki Pańskiej (Jedynka)

 

Wielka Sobota, godz. 20.00 

W Wielką Sobotę, ostatni dzień Wielkiego Tygodnia zaprosiliśmy do wysłuchania Orędzia Wielkanocnego, które wygłosił arcybiskup Adam Szal - metropolita przemyski. Następnie po godz. 20.05 zaprosiliśmy na Liturgię Wigilii Paschalnej.

Posłuchaj
05:52 Orędzie Wielkanocne arcybiskupa Adam Szala - metropolity przemyskiego (Jedynka) Orędzie Wielkanocne arcybiskupa Adam Szala - metropolity przemyskiego (Jedynka)

Posłuchaj
92:44 Wielka Sobota - transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej (Jedynka) Wielka Sobota - transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej (Jedynka)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 9.00 

Transmisja uroczystej Mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

Posłuchaj
64:36 Niedziela Zmartwychwstania - transmisja uroczystej Mszy św. (Jedynka) Niedziela Zmartwychwstania - transmisja uroczystej Mszy św. (Jedynka)

 

Poniedziałek Wielkanocny, godz. 9.00

Transmisja uroczystej Mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 


Posłuchaj
57:36 Poniedziałek w oktawie Wielkanocy - transmisja uroczystej Mszy św. (Jedynka) Poniedziałek w oktawie Wielkanocy - transmisja uroczystej Mszy św. (Jedynka)

 

***

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje w Programie 1 Mszę św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

Czytaj także

Raport o stanie Kościoła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 07:00
Kościół traci młodzież i autorytet w społeczeństwie; jednocześnie jednak nadal posiada duży potencjał apostolski nieporównywalny z wieloma innymi krajami - to ogólny wniosek, jaki wynika ze specjalnego raportu przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną na temat Kościoła w Polsce. W audycji będziemy rozmawiać o mocnych i słabych stronach Kościoła w Polsce oraz o najpilniejszych wyzwaniach, z jakimi będzie musiał uporać się w najbliższej przyszłości. Wśród gości m.in. red. Marcin Przeciszewski - Prezes KAI 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lisicki: racjonalistyczni ideologowie powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 19:47
- Polemizuję z tymi, których określam racjonalistami, ateistami lub racjonalistycznymi ideologami. Powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują. (…) Poza tym nauka nie jest w stanie udowodnić boskości Jezusa, to nie jest jej dziedzina i zakres działania. Nie są to kwestie naukowe - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń