Krzysztof Klenczon - serwis specjalny portalu polskieradio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:09
7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich muzyków przełomu lat 60. i 70., współzałożyciela i autora przebojów zespołu Czerwone Gitary. Z tej okazji portal polskieradio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu wyjątkowemu kompozytorowi, wokaliście i gitarzyście.
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa Klenczona
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa KlenczonaFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Wielka kariera Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku, od występu na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, po którym dostał zaproszenie do współpracy od zespołu Niebiesko-Czarni. Fascynujące życie i drogę artystyczną współtwórcy sukcesu Czerwonych Gitar przedstawia serwis www.klenczon.polskieradio24.pl, podzielony na trzy części:

Droga na szczyt - w tej sekcji dowiadujemy się, kim był ojciec artysty i dlaczego musiał się ukrywać przez kilka lat po II wojnie światowej, skąd Klenczon wziął pieniądze na swoją pierwszą gitarę i w jaki sposób znalazł się na scenie OFMT w Szczecinie.

klenczon PAP 1200.jpg
Krzysztof Klenczon - serwis specjalny

Złota dekada - historia najbardziej owocnego twórczo i najszczęśliwszego okresu w życiu Klenczona, od pierwszych profesjonalnych szlifów w Niebiesko-Czarnych, przez koncerty w Paryżu, po założenie Pięciolinii i Czerwonych Gitar, najpopularniejszej polskiej grupy lat 60.; jest tu mowa także o miłości i ślubie wokalisty oraz o poszukiwaniu przez niego nowych wyzwań artystycznych z zespołem Trzy Korony.

Amerykański sen - obejmuje okres od niespodziewanego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych u szczytu kariery, przez trudne życie emigranta, nagranie anglojęzycznej płyty za oceanem, po tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego artysta zmarł w wieku zaledwie 39 lat; epilogiem jest niesamowite zjawisko atmosferyczne podczas pogrzebu Klenczona w Szczytnie w 1981 roku.

klenczon 1200.jpg
Radio Klenczon – gratka dla fanów "polskiego Lennona"

W serwisie klenczon.polskieradio24.pl można usłyszeć archiwalne wypowiedzi Krzysztofa Klenczona, jego żony Alicji, siostry Hanny oraz współpracowników, m.in. Jerzego Kossely i Bernarda Dornowskiego. Są tam również do odsłuchania największe przeboje skomponowane przez Klenczona, takie jak dedykowany ojcu "Biały krzyż" czy zainspirowana przez przyszłą żonę "Historia jednej znajomości". Całość ilustrowana jest zdjęciami z różnych etapów życia i kariery muzyka. 

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Klenczon - radiowy kanał internetowy, mający w repertuarze praktycznie każdy utwór zarejestrowany przez tego artystę, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na koncertach. Można tam też usłyszeć piosenki Klenczona w interpretacjach innych wykonawców.

📅 7 kwietnia 1981 roku zmarł Krzysztof Klenczon. 🎵 Z okazji 40. rocznicy śmierci artysty, zapraszamy do odwiedzenia...

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Środa, 7 kwietnia 2021

Zapraszamy na stronę: klenczon.polskieradio24.pl

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Klenczon

Czytaj także

"Może gdybyśmy dłużej siedzieli, nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:00
Zaśpiewali razem na charytatywnym koncercie, który dla jednego z nich okazał się ostatnim występem w życiu. Ten drugi uczcił zmarłego przyjaciela, śpiewając podczas ceremonii pogrzebowej. Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk, dwaj herosi polskiej piosenki, zmarli w odstępie niemal dokładnie 40 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musiałem wziąć gitarę, śpiewać, komponować". Serwis specjalny poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Archiwalne wywiady, opowieści rodziny i znajomych, najważniejsze fakty z biografii i oczywiście mnóstwo muzyki – to wszystko zawiera specjalny serwis poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi, opublikowany w portalu polskieradio24.pl z okazji 40. rocznicy śmierci artysty.
rozwiń zwiń