17. Wiosna Jazzowa. "Andrzej Zaucha – Songbook" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 22:32
Na fale radiowej Jedynki zawitało Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa. W tym roku zagrał m.in. Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr, a to wszystko w ramach niezwykłego przedsięwzięcia "Andrzej Zaucha – Songbook". Koncert transmitowaliśmy na antenie i Facebooku radiowej Jedynki. 
Koncert Andrzej Zaucha  Songbook
Koncert "Andrzej Zaucha – Songbook"Foto: PR


Posłuchaj
85:14 Jedynka/Koncert Andrzej Zaucha Songbook prawidłowe.mp3 "Andrzej Zaucha – Songbook" (Jedynka)

  

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana z początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.


czytaj więcej
kusy.jpg
Wiosenna oferta radiowej Jedynki. Marcin Kusy: rozpoczynamy koncertowym uderzeniem

Tegoroczna odsłona Festiwalu była nieco inna ze względu na obostrzenia sanitarne. Nie zabrakło jednak niezwykłych muzycznych przeżyć. Już od 24 kwietnia stolicę Tatr wypełniały dźwięki jazzu, które można było usłyszeć dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom.

Zakopiańskie Centrum Kultury/ 17. Wiosna Jazzowa

W piątek, 30 kwietnia, podczas Unesco International Jazz Day dodatkową atrakcją dla spacerowiczów był unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe, które będą relacjonowane na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Relacje z 17. Wiosny Jazzowej 1 maja o godz. 8.30 w "Wolnej sobocie" oraz od godz. 16.00 w "Przebojowej dekadzie". Jeszcze więcej informacji o Festiwalu, wywiady z muzykami i organizatorami prosto z Zakopanego w audycjach "Jedyne takie miejsce" o godz. 9.00 oraz "Muzyczna Jedynka" o godz. 14.00.

W "Muzycznej Jedynce" rozmowy z Beatą Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, zespołem Hermony Trejo, Katarzyną Stachoń-Groblowy z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Zakopanem oraz z Januszem Szromem.

Czytaj też
szrom janusz 1200x660.jpg
Janusz Szrom: przez całe życie staram się żyć z jazzem za pan brat

O godz. 20.30 na wirtualnej zakopiańskiej scenie jazzowej stanęli: Janusz Szrom, Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr w ramach przedsięwzięcia "Andrzej Zaucha – Songbook". Program koncertu składał się z utworów Andrzeja Zauchy ułożonych chronologicznie, według dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla jego drogę artystyczną. Podczas koncertu można było usłyszeć, oprócz znanych przebojów, tj. "Byłaś serca biciem" czy "Siódmy rok", wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.

Koncert transmitowaliśmy 1 maja od godz. 20.30 na antenie i Facebooku Programu 1 Polskiego Radia. W środę (28.04) gościem audycji "Muzyczna Jedynka" był Janusz Szrom, który opowiedział o wydarzeniu. 

Mat.promocyjne/kh/ans

Czytaj także

Program 1 ma 95 lat. Agnieszka Kamińska: łączy tradycję i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 07:29
Specjalne, urodzinowe audycje oraz wyjątkowe wspomnienia z Archiwum Polskiego Radia - tak Program Pierwszy świętuje 95-te urodziny. Antena rozpoczęła regularną emisję programu 18 kwietnia 1926 roku. Wtedy to pierwszy raz w eter popłynęły słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".
rozwiń zwiń