Serwisy specjalne dla Białorusi w Polskim Radiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 14:40
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim przygotowywane przez dziennikarzy redakcji białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Mazur Travel

TU POSŁUCHASZ SERWISÓW SPECJALNYCH DLA BIAŁORUSI>>>

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane trzy razy dziennie w Programie 1 Polskiego Radia: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat". Serwis 

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program Pierwszy Polskiego Radia, obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

czytaj więcej
Agnieszka Kamińska 1200.jpg
Agnieszka Kamińska: to realizacja misji nadawcy publicznego

***

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. 

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wyeliminowano zadania i funkcje propagandowe, podstawowa działalność programowa została przeorientowana z kierunku zachodniego na Wschód. Inicjatorem powstania redakcji wschodnich był ówczesny wicedyrektor Programu - Ryszard Michalski, wybitny dziennikarz radiowy, twórca wieluset audycji literackich, teatralnych i historycznych.

W 1991 roku powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 roku: czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.


Czytaj także

Polskie Radio na drugim miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 18:35
Polskie Radio jest w czołówce najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Wszystkie anteny publicznego nadawcy w sumie były w marcu cytowane 2218 razy, co daje im drugie miejsce wśród stacji radiowych w Polsce - po RMF FM, a przed Radiem Zet. Prawie dwukrotny wzrost cytowalności odnotował Program 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń