Polskie Radio na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 16:58
12-osobowa ekipa dziennikarska i 120 godzin relacji! Podczas rozpoczynających się 23 lipca Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - Polskie Radio uruchomi w stolicy Japonii własne studio nadawcze, a reporterzy będą mogli relacjonować rywalizację sportowców bezpośrednio z ośmiu stanowisk reporterskich na arenach olimpijskich. Powstanie również olimpijski serwis internetowy. 
Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia
Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Za nami oficjalna prezentacja dziennikarskiej ekipy publicznego nadawcy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Podczas spotkania Prezes Agnieszka Kamińska wspomniała m.in. o długoletniej tradycji Polskiego Radia w relacjonowaniu wydarzeń z olimpijskich aren. – Polskie Radio wysyła dziennikarzy sportowych na Igrzyska Olimpijskie nieprzerwanie od IO w Berlinie w 1936 roku, kiedy to podczas zawodów pracowała czteroosobowa ekipa reporterów. Tokio 2020 to kolejne, dwudzieste już letnie Igrzyska obsługiwane przez naszych dziennikarzy – mówi Agnieszka Kamińska. Przypomnijmy – Polskie Radio miało swojego dziennikarza również na IO w Los Angeles w 1984 roku, kiedy kraje tzw. bloku wschodniego zbojkotowały tę imprezę. 

Przełożone z ubiegłego roku Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 odbędą się w dniach 23 lipca-8 sierpnia. Polska ekipa liczyć będzie 428 osób, w tym 215 zawodników – 103 kobiety i 112 mężczyzn. Biało-Czerwoni wezmą udział w 138 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach. Skład Reprezentacji Polski zobaczysz - TUTAJ

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o relacjach z Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 

Polskie Radio wysyła do Tokio 12 osób: dziesięciu dziennikarzy oraz dwóch inżynierów dźwięku i emisji. Będą to reporterzy: Rafał Bała, Witold Banach, Artur Dyczewski, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Filip Jastrzębski, Tomasz Kowalczyk, Jakub Niziński, Robert Skrzyński i Dariusz Urbanowicz oraz technicy: Michał Jakubik i Krzysztof Sagan. 

gurjew cezary_1200.jpg
"Z mikrofonem na boisku" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

– To wspaniali fachowcy, którzy gwarantują naszym słuchaczom profesjonalne relacje i raporty z Tokio. Dzięki nim będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy byli na arenach olimpijskich zmagań. Bo właśnie emocje, które towarzyszą relacjonowaniu wydarzeń sportowych są wartością, której w żadnym innym mediów nie da się oddać tak mocno, jak w radiu – dodała Prezes Agnieszka Kamińska. 

Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia - fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio 

Podczas Igrzysk w Tokio – odbywających się bez udziału widzów i z zastosowaniem bardzo ścisłego reżimu sanitarnego dla dziennikarzy – Polskie Radio uruchomi własne studio nadawcze w miejscowym centrum radiowo-telewizyjnym IBC (The International Broadcast Centre). Dzięki temu reporterzy Polskiego Radia będą mogli relacjonować rywalizację sportowców bezpośrednio aż z 8 stanowisk reporterskich na arenach olimpijskich. Złoży się to na ponad 120 godzin relacji, wejść reporterskich i raportów. Będą również bezpośrednie transmisje meczów naszej męskiej drużyny siatkarskiej. Serwisy olimpijskie pojawią się w: Jedynce, Trójce, Czwórce i Polskim Radiu 24. Igrzyska będzie można również śledzić dzięki specjalnemu, multimedialnemu serwisowi internetowemu tokio2020.polskieradio24.pl, który wystartuje 20 lipca. 

Tokio 2020 1200.jpg
Polskie Radio gotowe na igrzyska. Radiowa reprezentacja wylatuje do Japonii

 Co prawda żyjemy w czasach szybkich, cyfrowych mediów, ale niezaprzeczalną wartością radia jest możliwość błyskawicznego  dosłownie w sekundę  przeniesienia się z obiektu na obiekt, z jednej olimpijskiej areny na drugą. W ten sposób nasi dziennikarze będą relacjonować walkę o medale Polaków, a słuchacze będą mogli dopingować naszych sportowców – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej radiowej Jedynki i szef ekipy olimpijskiej publicznego nadawcy. 

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas briefingu dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas briefingu dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia - fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio 

Polskie Radio będzie relacjonować również Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 (24 sierpnia-5 września), gdzie – po raz pierwszy od 2008 roku – wyśle własnego reportera. Będzie nim Krzysztof Kuzak

Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej Programu 1 Polskiego Radia 

Warto zauważyć, że Polskie Radio jest jedną z nielicznych radiofonii w Europie, które mają prawa do kolejnego cyklu Igrzysk w latach 2022-2024 (zimowe IO w Pekinie 2022 i letnie IO w Paryżu 2024). 

mat. prasowe/rk 

Zobacz więcej na temat: Cezary Gurjew Rafał Bała

Czytaj także

Tokio 2020: sportowcy powalczą o 339 kompletów medali - terminarz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:00
Na igrzyskach w Tokio sportowcy powalczą o 339 kompletów medali. Jak wygląda terminarz godzinowy wszystkich finałów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: Adam Kszczot nie wystąpi na igrzyskach. "Domino zdarzeń"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 09:51
Adam Kszczot zrezygnował z wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Tokio. Dwukrotny wicemistrz świata w biegu na 800 metrów o swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. "Mimo iż posiadam minimum i prawo startu, zdecydowałem inaczej, zostaje w Polsce" - wyjaśnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: PKOl zatwierdził skład. 215 polskich sportowców ruszy po medale

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:50
215 sportowców w 28 dyscyplinach powołanych zostało do reprezentacji na rozpoczynające się 23 lipca igrzyska w Tokio. Skład został we wtorek zatwierdzony przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
rozwiń zwiń