"Moje Archiwum" - Program 1 wraz Polską Fundacją Narodową zaprasza słuchaczy do dzielenia się historycznymi pamiątkami

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:50
Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Program 1 Polskiego Radia wraz z Polską Fundacją Narodową ponownie zaprasza słuchaczy do udziału w konkursie na najcenniejsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie trudne doświadczenie komunizmu w Polsce. Konkurs potrwa do końca wakacji.
Moje Archiwum 2021
"Moje Archiwum" 2021Foto: Polskie Radio

Komunizm był jednym z najczarniejszych okresów w historii kraju, podczas którego ponownie próbowano zniszczyć polską tożsamość narodową. Złe warunki życia, ograniczony dostęp do żywności oraz wysoki poziom propagandy - te czynniki wielokrotnie doprowadzały do masowych strajków, podczas których ich uczestnicy byli pacyfikowani, tracąc zdrowie, a nawet życie. Wszyscy ci, którzy próbowali walczyć z komunizmem byli represjonowani, przetrzymywani w więzieniach, torturowani, skazywani na śmierć.

Lato z Radiem 2020_Moje archiwum ks. Zawisła.jpg
"Moje Archiwum" 2021

Program 1, oddając cześć ofiarom tamtego okresu, zachęca do zagłębienia się w swoje domowe archiwa, albumy, pamiątki po rodzicach i dziadkach. Może znajdzie się w nich coś, co wiąże się z okresem komunizmu w Polsce? Zdjęcia, na których uwieczniono długie kolejki przed sklepami lub szczególne wydarzenia historyczne? A może listy więzienne i kartki na żywność? 

W wielu domowych szufladach wciąż czekają na odkrycie unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny, ale są też świadkami burzliwego i trudnego okresu zapisanego na kartach polskiej historii. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja "Moje Archiwum"W poprzednich latach tematami przewodnimi były: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wojna polsko-bolszewicka 1920 roku.

Jak wziąć udział w konkursie?

Lato z Radiem 2021 1200
"Lato z Radiem" 2021

Czekamy na fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe archiwum. Można je przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod adresem mojearchiwum.polskieradio.pl.

Kapituła weźmie pod uwagę oryginalność prezentowanego eksponatu lub eksponatów, wartość poznawczą, wielkość zbioru oraz jego rolę w rodzinie. Wyróżnione zdjęcia będzie można oglądać na stronie audycji "Lato z Radiem" w zakładce "Moje Archiwum". 

Właściciele najciekawszych lub najbardziej wartościowych dokumentów zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji "Lato z Radiem" 30 sierpnia. Główną nagrodą jest laptop, zaś osoby, które zajmą II i III miejsce lub zostaną wyróżnione otrzymają smartfony. Eksponaty trafią do Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie.

Kapituła konkursu: Michał Góras - członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej (przewodniczący), dr Marcin Zarzecki - prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Mariusz Olczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych, dr hab. Lucyna Harc - zastępca Dyrektora Naczelnego Archiwów Państwowych, Magdalena Szturemska - zastępca Kierownika Redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia, Magdalena Angiel-Binek - zastępca Sekretarza Programu 1 Polskiego Radia.

. 
.