Przystań wodna we Włocławku zwycięzcą w plebiscycie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:45
Plebiscyt Programu 1 Polskiego Radia oraz Totalizatora Sportowego na "Najatrakcyjniejsze ośrodki sportowe" dobiegł końca. Zwycięzcą została Przystań wodna na Wiśle im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku. Co wiemy o najurokliwszym obiekcie sportowym w kraju?
Przystań wodna na Wiśle im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku
Przystań wodna na Wiśle im. Jerzego Bojańczyka we WłocławkuFoto: fot. mat. pras.

Program 1 Polskiego Radia zaprosił swoich słuchaczy do wyboru "Najatrakcyjniejszego ośrodka sportowego". W ramach plebiscytu zaprezentowano 10 wybranych miejsc na sportowej i rekreacyjnej mapie Polski. Wszystkie te obiekty powstały lub zostały zmodernizowane dzięki środkom przekazanym m.in. przez Totalizator Sportowy – Partnera Plebiscytu. Głosowanie trwało od 31 lipca do 22 sierpnia, zaś wyniki podano na antenie Jedynki podczas audycji „Lato z Radiem”.

Zwycięzcą plebiscytu została Przystań wodna na Wiśle im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku. Budynek  składa się z trzech modułów: pierwszy to hangary na łodzie i sprzęt wodny, drugi to baza treningowa dla pierwszego na Kujawach i jednego z najstarszych w Polsce Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego założonego w 1886 roku, a trzeci moduł to część rekreacyjno-gastronomiczna. Nad Wisłą znajduje się taras wypoczynkowy, miejsce częstych spotkań.

Przystań jest zlokalizowana na lewym brzegu Wisły za ujściem rzeki Zgłowiączki. Cechą charakterystyczną dla przystani, jest drewniana elewacja pokrywająca całość budynku. Drewno, w tym przypadku modrzew syberyjski, jako materiał naturalny i ekologiczny, akcentuje położenie projektu nad wodą i doskonale wpisuje się w krajobraz. Teren przystani służy również jako miejsce organizacji imprez plenerowych. Z chwilą rozpoczęcia sezonu nawigacyjnego przystań jest często odwiedzana przez osoby spławiające się w dół rzeki Wisły.

Chciałbym bardzo podziękować za każdy głos oddany na naszą przystań, jednak nie sposób wyrazić tego każdemu z osobna, gdyż głosy wsparcia płynęły do nas z całego kraju. Włocławianie oraz turyści, szczególnie ci wodni, często podkreślali wyjątkowość naszej przystani, również w skali kraju. Ostatnie tygodnie to dwie świetne, duże imprezy odbywające się na przystani. To Festiwal Wisły oraz już VII Festiwal Smoczych Łodzi o Puchar Prezydenta Włocławka, Marka Wojtkowskiego - obie z dużą ilością uczestników oraz widzów. Dlatego też, choć skromność nie pozwalała głośno mówić o efekcie końcowym plebiscytu Radiowej Jedynki na "Najatrakcyjniejszy ośrodek sportowy", to po cichu bardzo liczyliśmy na zwycięstwo. A pierwsze miejsce smakuje tym bardziej, że nasza przystań znalazła się w naprawdę doborowym gronie. Muszę podkreślić, iż tego sukcesu nie byłoby, gdyby nie ciężka praca całego zespołu pracowników OSiR na przystani z Bosmanem Krzysztofem Bienieckim na czele – mówi Piotr Ordon, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku.

Po zaciekłej walce, niewielką liczbą głosów, z Przystanią, przegrał Stadion Śląski w Chorzowie, zajmując ostatecznie drugie miejsce. Obiekt, który w tym roku obchodzi swoje 65-lecie, wielokrotnie był miejscem organizacji wielu meczów Reprezentacji Polski w piłce nożnej, zawodów lekkoatletycznych oraz żużlowych, a także koncertów.

Legendarny „Kocioł Czarownic” już od ponad 65 lat buduje swoją markę. Przez lata służył piłkarzom, lekkoatletom czy żużlowcom tworzyć wspaniałe widowiska światowej rangi. Żaden inny obiekt w Polsce nie może pochwalić się tak wspaniałym historycznym dorobkiem jak Stadion Śląski. Ale historia toczy się dalej, a my piszemy kolejne jej rozdziały organizując inspirujące wydarzenia. Każdego dnia, z pełnym zaangażowaniem pracujemy nad tym, by Śląski Gigant był dla Polaków wyjątkowym miejscem, kojarzonym z rozrywką, sportowymi zmaganiami,  pięknymi emocjami i wzruszeniami. Dlatego też bardzo cieszymy się, że nasze zaangażowanie zostało tak bardzo docenione przez słuchaczy Polskiego Radia w plebiscycie na „Najatrakcyjniejszy obiekt Sportowy” – mówi Bartłomiej Kowalski, Dyrektor Generalny spółki Stadion Śląski.

Szczegóły akcji TUTAJ.

mg

. .
Zobacz więcej na temat: Włocławek Chorzów plebiscyt