Setna rocznica urodzin Stanisława Lema w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 06:20
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - wielkiego wizjonera i autora niezwykłych powieści - Program 1 Polskiego Radia wyemitował w poniedziałek krótkie odcinki biograficzne poświęcone postaci i twórczości pisarza. 
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Friedrich, Brigitte / SZ-Photo / Forum

solaris teatr hp 1200x660.jpg
Stanisław Lem "Solaris". Słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Kariera literacka Stanisława Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami - "Kuźnica", "Tygodnik Powszechny" i "Nowy Świat Przygód". Kamieniem milowym w jego karierze pisarskiej byli z pewnością "Astronauci" - jego pierwsza powieść fantastyczna. Od tamtej pory Lem całkowicie poświęcił się temu gatunkowi.

Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy, co czyni go jednym z najpoczytniejszych autorów. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, ale parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia.

Jedynka w setną rocznicę urodzin Lema

solaris
Kulisy powstawania filmów opartych na twórczości Stanisława Lema

Program 1 Polskiego Radia włączył się w obchody setnej rocznicy urodzin wielkiego pisarza. W poniedziałek (13.09) zaprosiliśmy do słuchania "nitki" - krótkich odcinków biograficznych poświęconych postaci i twórczości pisarza. Odcinki zostały wyemitowane o godz. 8.50, 10.50 13.50, 14.50, 18.50 i 20.50.

Posłuchaj
02:12 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 8.50 (Jedynka) Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 8.50 (Jedynka)

Posłuchaj
02:32 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 10.50 (Jedynka)

Posłuchaj
02:20 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 13.50 (Jedynka) Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 13.50 (Jedynka)

Posłuchaj
02:18 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 14.50 (Jedynka) Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 14.50 (Jedynka)

Posłuchaj
02:19 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 18.50 (Jedynka) Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 18.50 (Jedynka)

Posłuchaj
02:12 Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 20.50 (Jedynka) Setna rocznica urodzin Stanisława Lema - nitka, godz. 20.50 (Jedynka)

  

Wcześniej, w czwartek (9.09) w "Magazynie bardzo filmowym" Joanna Sławińska zapowiedziała pokazy adaptacji filmowych prozy Stanisława Lema. Była analiza adaptacji "Solaris" przez reżysera Andrieja Tarkowskiego, wyemitowaliśmy też wypowiedź archiwalną Stanisława Lema, który skrytykował ten film jako niezgodny z wymową jego powieści oraz opowiedział o swojej kłótni na planie filmu, podczas której krzyczał na Tarkowskiego: "Wy durak!" Z kolei filmoznawczyni Diana Dąbrowska komentowała, że film "Solaris" jest spójną wizją Tarkowskiego.

Lem 1200 PAP .png
Które z idei Stanisława Lema urzeczywistniły się po latach?

W piątek (10.09) w audycji "Eureka" rozmawialiśmy z fizykiem, prof. Łukaszem Turskim m.in. o ideach Lema, które się sprawdziły. Autor jako młody człowiek pragnął studiować na politechnice i zostać uczonym. To niezrealizowane marzenie ziściło się niejako w jego twórczości, w której prognozował kierunki rozwoju nauki i techniki. Jak trafne były stworzone przez Lema wizje zagrożenia rozwoju cywilizacyjnego? A może ubierając swoją literaturę w kostium "science fiction" chciał powiedzieć jedynie coś ważnego o kondycji ludzkości swoich czasów?

W sobotę (11.09) o godz. 14.45 w audycji "Kultura na weekend" omówiliśmy najlepsze ekranizacje twórczości Stanisława Lema. A w niedzielę (12.09) w "Kulturalnej Jedynce" świat niezwykłego futurologa przybliżył dr. Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej. Pojawił się także przegląd teatralnych adaptacji utworów Lema.

mat. prasowy/DS/ans/kk 

Zobacz więcej na temat: Stanisław Lem Rok Lema

Czytaj także

"Porozmawiamy o przyszłości w oryginalny sposób". Dr Kawecki o festiwalu poświęconym pamięci Lema

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 10:14
Ten festiwal, to konglomerat wydarzeń kulturalnych, naukowych i technologicznych. Chcemy rozmawiać o przyszłości, ale w dość oryginalny sposób. Na koniec będzie wyjątkowe wydarzenie, bo po raz pierwszy w historii wręczymy nagrody im. Stanisława Lema - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema o festiwalu Bomba Megabitowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stanisław Lem nie interesował się muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 18:00
- Planowałem zająć się "Tangiem" Mrożka, jednak Lem wybił mi to z głowy proponując współpracę nad jego opowiadaniami, które od razu do mnie przemówiły. Libretto w końcu napisałem sam, choć podobno Lem tworzył jakieś szkice, jednak nigdy ich nie widziałem - tak o pracy nad operą "Cyberiada" mówił na antenie Dwójki kompozytor Krzysztof Meyer.
rozwiń zwiń