Program 1 na 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:44
W Gdyni trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego polskie produkcje walczą m.in. o Złote Lwy oraz nagrody indywidualne w 15 kategoriach. Nagrodę za najlepszą muzykę ufundowało Polskie Radio. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia. Czwartkowy "Magazyn bardzo filmowy" będzie nadawany ze studia Programu 1 w gdyńskim Teatrze Muzycznym.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Music

Gdynia PAP 1200.jpg
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. "Tęskniliśmy do bezpośrednich spotkań"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nazywany świętem polskiego kina, rozpoczął się 20 września i potrwa do 25 września, kiedy podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci Wielkiej Nagrody Złotych Lwów.

W tym roku w Konkursie Głównym powalczy 16 filmów: "Bo we mnie jest seks", "Ciotka Hitlera", "Hiacynt", "Inni ludzie", "Lokatorka", "Moje wspaniałe życie", "Mosquito State", "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Powrót do Legolandu", "Prime Time", "Przejście", "Śmierć Zygielbojma", "Sonata", "Wszystkie nasze strachy", "Żeby nie było śladów" oraz "Zupa nic".

W Konkursie Głównym, oprócz Złotych Lwów, zostaną przyznane także Srebrne Lwy, Złoty Pazur w kategorii Inne Spojrzenie oraz nagrody indywidualne w 15 kategoriach. Jedną z nich, za najlepszą muzykę, ufundowało Polskie Radio. Laureata ogłosi podczas gali Bogna Kowalska, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

. 

Zgodnie z regulaminem festiwalu zostaną również przyznane nagrody w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, Platynowe Lwy za całokształt twórczości, które w tym roku otrzyma Agnieszka Holland, oraz Nagroda Publiczności przyznawana przez widzów festiwalu uczestniczących w głosowaniu w kinach festiwalowych.

Na program 46. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe, pokazy specjalne odbywające się w hołdzie ważnym polskim artystom, szereg wydarzeń towarzyszących, spotkań branżowych oraz wystawy. Relacje z wszystkich najważniejszych wydarzeń, rozmowy z ekspertami oraz informacje o laureatach będzie można usłyszeć prosto z Gdyni na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

****

W czwartkowym (23 września) "Magazynie bardzo filmowym" -  twórcy i aktorzy konkursowych filmów, między innymi Jan P. Matuszyński - reżyser filmu "Żeby nie było śladów", który wchodzi na ekrany w ten piątek. "Żeby nie było śladów" nie tylko walczy walczy o Złote Lwy w Gdyni, ale jest też polskim kandydatem do Oscara. Ponadto w audycji - Ryszard Brylski - reżyser filmu "Śmierć Zygielbojma", Maciej Stuhr - aktor filmu "Powrót do Legolandu" oraz Kinga Dębska - reżyserka filmu "Zupa nic". Zapraszamy! 

Czytaj także

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 16 filmów w Konkursie Głównym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:56
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. Festiwal rozpocznie się 20 września, potrwa do 25 września. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń