Wystawa laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 21:40
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (Krupówki 41, Zakopane) na wystawę laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane". Ekspozycja - ukazująca szerokiego spektrum możliwości twórczych i źródeł inspiracji estetycznej Beaty Bugaj-Tomaszewskiej i Małgorzaty Drozd-Witek - jest dostępna dla zwiedzających od 1 do 30 października.
Laureatki 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Moje Zakopane Małgorzata Drozd-Witek (L) i Beata Bugaj-Tomaszewska (P)
Laureatki 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane" Małgorzata Drozd-Witek (L) i Beata Bugaj-Tomaszewska (P)Foto: PAP/Grzegorz Momot

- W 2017 roku miała miejsce pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu malarskiego "Moje Zakopane", który jest moim autorskim projektem wystawienniczym w Miejskiej Galerii Sztuki. Zwróciłam się do profesjonalnych artystów w Polsce, szczególnie malarzy, aby odpowiedzieli na pytanie, czy miasto Zakopane i jego otoczenie są nadal źródłem inspiracji twórczej i jak są postrzegane przez współczesnych artystów? - mówi Lidia Rosińska-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego i kuratorka wystawy.

Gość Jedynki zauważa, że ten temat stał się inspiracją przede wszystkim dla artystów spoza Zakopanego. Jak okazuje się, ich prace nie mówią o Zakopanem w sposób dosłowny. - Bardzo często są to prace abstrakcyjne, które tworzą tożsamość Zakopanego, mówią o jego wyjątkowości oraz micie Zakopanego. W większości z nich nie dopatrzymy się typowego pejzażu górskiego czy ważnych postaci związanych z Zakopanem (...). Aczkolwiek w swoim kontekście i w swoich źródłach mówią o przestrzeni, która otacza Zakopane, ale bardzo często w zupełnie abstrakcyjnej formie - dodaje Lidia Rosińska-Podleśny.

W 2019 roku Grand Prix Burmistrza Miasta Leszka Doruli na 2. Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Moje Zakopane" zdobyły ex aequo Beata Bugaj-Tomaszewska i Małgorzata Drozd-Witek.

Posłuchaj
03:49 Jedynka/Ekspres Jedynki - 30.09.2021 moje Zakopane Wystawa laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane". Jak powstał konkurs? (Ekspres Jedynki)

Beata Bugaj-Tomaszewska

Urodziła się w 1977 roku w Staszowie. Studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego i Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Romana Hałata. W 2002 roku obroniła dyplom magisterski wyróżnieniem. Ma dyplom doktora sztuki – promotor dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. ASP. Zajmuje się malarstwem i arteterapią. Tworzy obiekty.

Wybrane wystawy indywidualne:

2014 - One - Rynek Sztuki, Łódź 2014,
2018 - Czekając na… - Obrazy wyryte i namalowane, Galeria ELart w Łodzi,
2018 - Korelacje, Centrum Dialogu im. M. Edelmana,
2019 - Twórczość w rozwoju samoświadomości - kolekcja prac malarskich i fotografii związanych z arteterapią, Galeria Aula ASP w Łodzi,
2021 - Drogą bieli, Hotel Bristol & Art Medical Spa, Busko-Zdrój.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2008 - 5. Międzynarodowe Biennale Miniatury - Galeria Gaude Mater, Częstochowa, 
2015 - Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź,
2016 - 10 Triennale Małych Form Malarskich, Wozownia, Toruń,
2016 - Mniejszość XXI, Muzeum Fabryki, Łódź,
2016 - 13 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA, Ostrowiec Św.
2017, 2018, 2019, 2020 - Przedwiośnie 40,41,42,43, BWA, Kielce,
2017, 2019 - Ogólnopolski Konkurs Malarski Moje Zakopane, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem,
2017, 2020 - Nature Art Cube Exhibition, Korea,
2020 - Niezależny Salon Łódzkich Twórców, Galeria ASP, Łódź.

Małgorzata Drozd-Witek

Urodziła się w 1978 roku w Łańcucie. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskała w 2002 roku w pracowni malarstwa prowadzonej pod kierunkiem prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej oraz równolegle w pracowni grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Pietscha. Pracuje w Zakładzie Malarstwa macierzystej uczelni (obecnie ISP Kolegium Nauk Humanistycznych). Doktorat obroniła w 2013 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, habilitację uzyskała w 2020 roku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową. Ilustruje tomiki poezji.

Zorganizowała 17 wystaw indywidualnych, brała udział w przeszło 170 ekspozycjach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Holandia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, USA, Węgry, Włochy). W dorobku posiada 19 nagród i wyróżnień za twórczość artystyczną.

Program 1 Polskiego Radia jest patronem wystawy laureatów 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Moje Zakopane".