Polskie Radio Kierowców ma już rok! Oficjalne uroczystości za nami

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 14:35
16 października 2020 roku w eterze pojawiło się pierwsze w Polsce całodobowe radio dla kierowców. To jedyna w kraju całodobowa stacja z programem przeznaczonym dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Program jest dostępny poprzez aplikację w technologii DAB + oraz w internecie. Z okazji pierwszych urodzin Polskiego Radia Kierowców w Programie 1 przez cały dzień, emitowane są specjalne audycje.
Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodziny
Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodzinyFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Wspólna praca na rzecz bezpieczeństwa

Oficjalne obchody odbywają się w Nowej Wsi koło Nadarzyna. Wydarzenie zaszczycili swoja obecnością znakomici goście z premierem RP i prezes Polskiego Radia na czele. Podczas wystąpień podkreślano szeroką ofertę najmłodszej anteny. - To nie tylko aktualizowane co piętnaście minut serwisy drogowe, ale to również porady, edukacja, profilaktyka, prewencja bezpieczeństwa. To także bardzo żywy kontakt ze słuchaczami - mówiła prezes Agnieszka Kamińska.

Źródło: YouTube Polskiego Radia

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na to, że kwestia bezpieczeństwa to priorytet rządów jego środowiska. - Bezpieczeństwo jest podstawową potrzebą. A skoro mówimy o bezpieczeństwie, to bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczeństwo poruszania się, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. To była moja obietnica i tę obietnicę spełniamy poprzez bardzo różne działania - przekonywał premier podczas swojego przemówienia.

YouTube/Polskie Radio

Relacje w Polskim Radiu

W sobotę (16 października) o urodzinach PRK mówiliśmy w audycji "Wolna Sobota" (6.00-9.00). Klaudia Porębska rozmawiała z dziennikarzami jubilatki: Patrykiem Kuniszewiczem, Anną Hardej, Wiktorią Jurczewską i Patrykiem Michalskim. Były wspomnienia początków i życzenia dalszego rozwoju rozgłośni. Robert Kilen opowiadał o tym jak przez ostatni rok zmieniło się Polskie Radio Kierowców i jak zmieniła się mentalność kierowców. Specjalna relacja z obchodów pojawiła się też w audycji "W samo południe" (12.00-12.30) i "Sobota z Jedynką" (12.30-18.00). Z kolei w audycji "Radiogra" (16.05) i "Moja lista przebojów" (17.05) będzie można posłuchać muzyki, która idealnie sprawdzi się w samochodzie.


Posłuchaj
04:15 PR1_AAC 2021_10_15-23-51-49.mp3 Klaudia Porębska rozmawiała z dziennikarzami, którzy od roku tworzą Polskie Radio Kierowców ("Wolna Sobota"/Jedynka)

 

Posłuchaj
02:25 PR1_AAC 2021_10_16-07-20-59.mp3 Karolina Rożej i Daniel Wydrych rozmawiają z Robertem Kilenem (PRK) ("Wolna sobota"/Jedynka)

 

Posłuchaj
02:57 PR1_AAC 2021_10_16-08-21-59.mp3 Karolina Rożej i Daniel Wydrych rozmawiają z Robertem Kilenem cz. 2 (PRK) ("Wolna sobota"/Jedynka)

 

Posłuchaj
04:58 PR1_AAC 2021_10_16-14-12-08.mp3 Relacja Patryka Kuniszewicza z obchodów jubileuszu Polskiego Radia Kierowców ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Posłuchaj
02:58 PR1_AAC 2021_10_16-14-28-14.mp3 Relacja Patryka Kuniszewicza z obchodów jubileuszu Polskiego Radia Kierowców cz. 2 ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

W piątek (15 października) w audycji "Sygnały dnia" (godz. 6.00-9.00) rozmawialiśmy z redaktor naczelną Polskiego Radia Kierowców Edytą Poźniak. Specjalnego, okolicznościowego materiału można było wysłuchać w "Czterech porach roku" (9.00-12.00). Audycja "Bezpieczna Jedynka" (godz. 17.05) w paśmie "Ekspres Jedynki" w całości była poświęcona urodzinom Polskiego Radia Kierowców.


Posłuchaj
04:32 Jedynka/Sygnały dnia - 15.10.2021 edyta poźniak Najmłodsza antena Polskiego Radia - Polskie Radio Kierowców świętuje roczek! (Sygnały dnia/Jedynka)

 


Posłuchaj
03:52 Jedynka/Cztery pory roku - 15.10.2021 PRK Polskie Radio Kierowców ma już rok! (Cztery pory roku/Jedynka)

 

prkur.jpg

Polskie Radio Kierowców

Polskie Radio Kierowców to pierwsza w Polsce całodobowa stacja z programem skierowanym dla uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. PRK informuje w kompleksowy sposób o sytuacji drogowej w kraju, Raporty o utrudnieniach, korkach, wypadkach czy remontach aktualizowane są co kwadrans, są także alerty i ostrzeżenia pogodowe. W porannym, południowym i wieczornym paśmie są serwisy informacyjne w czterech językach, poza polskim także w angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Polskie Radio Kierowców porusza tematy z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, stylu i kultury jazdy. Stacja w swojej ofercie programowej poświęca wiele uwagi kierowcom zawodowym, w tym kierowcom ciężarówek, którzy podróżują po Europie. To nie tylko informacje o zmianach w prawie transportowym, ostrzeżenia z głównych europejskich tras i granic, ale także porady, ciekawostki i rozrywka. Stałą pozycją programu jest czytanie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, raz na godzinę prezentowany jest jeden z zapisów.

Program podzielony jest na pasma: poranny Rozrusznik w godz. 5.00-11.00, Wysokie Obroty 11.00-17.00, Na Luzie 17.00-23.00 i Automat od 23.00 do 5.00. Nocna Zmiana to czterogodzinna audycja terapeutyczna dla "nocnych marków" i tych, co podróżują nocą. Audycje realizowane są z udziałem słuchaczy i terapeutów. Poruszamy tematy ważne społecznie, rozmawiamy o depresji, stresie, samotności w trasie czy tęsknocie za rodziną. Rozmowy terapeutyczne zawsze między godz. 22.00 a 2.00 od poniedziałku do piątku.

Uruchamiając cyfrowy kanał PRK Polskie Radio nawiązało do 46-letniej tradycji audycji Radia Kierowców realizowanej w Programie 1 Polskiego Radia. Po raz pierwszy siedmiominutowy program piętnujący brawurę na drogach pojawił się na antenie Jedynki 4 lutego w 1974 roku. Dziś Radio Kierowców to stały element programu Jedynki, a rozszerzeniem oferty dla użytkowników dróg jest cyfrowe, nowoczesne i dynamiczne Polskie Radio Kierowców, które jest dostępne w bezpłatnej aplikacji, w systemie DAB + oraz w internecie.

PRK w ciągu roku ukształtowało indywidualny i niepowtarzalny na polskim rynku medialnym styl i charakter. Antenę tworzy dynamiczny i młody zespół składający się z ponad 30-osobowej grupy dziennikarzy, prowadzących i wydawców, który czerpiąc z tradycji Polskiego Radia kształtują nowoczesnego, wrażliwego oraz inteligentnego odbiorcę. PRK w założeniu, ale i w realizacji zadań programowych jest stacją z misją, a najważniejszym zadaniem jest kształtowanie świadomego uczestnika ruchu drogowego.

Polskie Radio Kierowców ofertę programową komponuje mając na uwadze potrzeby kierowców, w tym kierowców zawodowych, rowerzystów, pieszych, ale też użytkowników hulajnóg i motocykli. Od pierwszych tygodni emisji programu PRK charakteryzuje szybkość i profesjonalizm. Odbiorcy programu otrzymają w każdej godzinie cztery serwisy drogowe. To nie tylko ostrzeżenia o utrudnieniach w kraju, ale także w Europie, informacje z przejść granicznych i alerty pogodowe. To sprawia, że Polskie Radio Kierowców jest niekwestionowanym liderem na rynku radiowym.

Dynamicznie rozwijająca się antena stawia nowe wymagania, tworzy nowoczesny sposób realizacji programów. Dziennikarze PRK są i będą obecni na najważniejszych wydarzeniach związanych z branżą motoryzacyjną - targach, wyścigach, turniejach, wystawach, zlotach, imprezach organizowanych przez pasjonatów motoryzacji. PRK aktywnie działa także w mediach społecznościowych na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. W przyszłości planowane jest uruchomienie kanału na Youtubie.