Uroczyste otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:30
Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych - to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.
Audio
  • Patryk Bedliński przed otwarciem muzeum (Muzyczna Jedynka)
  • Relacja Patryka Bedlińskiego z otwarcia Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim (Muzyczna Jedynka)
Muzeum Teatru Polskiego Radia
Muzeum Teatru Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

- Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe spektakle teatralne. Często również przypomina na swoich antenach klasyczne słuchowiska - "opowiedziane" głosami: Grażyny Barszczewskiej, Danuty Stenki, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Gosztyły i wielu innych wybitnych aktorów - mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. - W Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim ten ogromny dorobek będzie można poznać, niemal dotknąć. Dzięki tej wspaniałej inicjatywie wszyscy chętni będą mogli poznać historię radiowego teatru, zanurzyć się w pasjonujących opowieściach opowiedzianych głosami najwybitniejszych polskich aktorów. A wreszcie zobaczyć, jak powstawały takie legendarne produkcje, jak "Matysiakowie" i "W Jezioranach", czyli najdłużej emitowane seriale dźwiękowe w historii światowej radiofonii - dodaje szefowa publicznego nadawcy radiowego.

"Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów" powstało z inicjatywy Janusza Kukuły - Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa - Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę na ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. 

 

- Uważamy, że prawie stuletnia historia Teatru Polskiego Radia nie powinna popaść w zapomnienie. Chcemy ją przybliżać najmłodszym Polakom i przypominać o niej również starszym słuchaczom, którzy wychowali się na "Matysiakach", "W Jezioranach", słuchowiskach dla dzieci i innych dziełach Teatru Polskiego Radia - mówi Wojciech Ramus.

- Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk - dodaje Janusz Kukuła.

>>>TEATR POLSKIEGO RADIA - STRONA INTERNETOWA<<<

Wystawy

pap_19770400_00L.jpg
Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

Pomysł na aranżację wystaw pochodzi od dr hab. Marka Chowańca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W muzeum można obejrzeć wystawy: "Matysiakowie" - w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; "W Jezioranach" - ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych - pod dyrekcją Janusza Kukuły.

Uruchomiona została również ekspozycja "Sonus ex Machina" - jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

Ponadto w muzeum można obejrzeć kolekcję plakatów Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" autorstwa Rafała Olbińskiego i Andrzeja Pągowskiego, a w planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe ("Złota setka polskich słuchowisk") i czasowe ("65 lat Matysiaków").

Gala otwarcia

. 

W gali otwarcia muzeum, która odbyła się w poniedziałek, 18 października, wzięli udział gospodarze placówki i władze Baranowa Sandomierskiego. - To będzie dobre nawiązanie do historii Baranowa Sandomierskiego, który był miejscem spotkań z wysoką kulturą, pięknymi wydarzeniami i wspaniałymi ludźmi, którzy tutaj gościli - mówił Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. Bohaterami tej uroczystości byli wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania("Matysiakowie"), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny "W Jezioranach"), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński.

Zaprezentowali swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczytał fragment "Pana Tadeusza". Zaśpiewały: Joanna Rawik (utwór "Romantyczność"; z tanecznym udziałem Żory Korolyova), Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow i Krzysztof Szczepaniak ("W Jezioranach") - do akompaniamentu Piotra Skotnickiego.

Uroczystość poprowadzili Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

Zobacz więcej na temat: Teatr Polskiego Radia