Ponad 530 czujek czadu i dymu dla słuchaczy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:04
W czwartek, 21 października na antenie Programu 1 Polskiego Radia ruszył konkurs, w którym można wygrać czujki czadu i dymu. - Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/shutterstock

straż pożarna free strażacy free shutt 1200 .jpg
"Cichy zabójca", który zbiera żniwo każdego roku. W "Bezpiecznej Jedynce" o czadzie

Czujki czadu i dymu są nagrodami w konkursach wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Konkursy są prowadzane na antenach Polskiego Radia, zarówno w programach porannych, jak i popołudniowych. Polskie Radio będzie również emitowało spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

Pierwszy konkurs ruszył już na antenie Programu 1 Polskiego Radia, a wkrótce do akcji dołączą też Trójka oraz Polskie Radio Kierowców. Słuchacze mogą wygrać czujki m.in. w audycjach "Sygnały dnia", "Ekspres Jedynki" (Program 1), "Poranek w Trójce", "Zapraszamy do Trójki" (Program 3) oraz w audycjach Polskiego Radia Kierowców.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2020/2021 straż pożarna odnotowała prawie 2,8 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) strażacy odnotowali ponad 9,6 tys. zdarzeń i 132 ofiary śmiertelne. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2018/2019. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby.

Zadbaj o instalację

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Czytaj także:

DS/inf. pras - MSWiA

Zobacz więcej na temat: straż pożarna MSWiA

Czytaj także

Warzywa i owoce z supermarketu. O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:23
W jaki sposób przechowywane są owoce i warzywa kupowane przez nas m.in. w supermarketach? Dlaczego niektóre gatunki jabłek się błyszczą i są lepkie w dotyku, a cytryny, pomarańcze czy mandarynki bywają wilgotne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Profilaktyka 40 plus". Jakie badania wykonamy w ramach tego programu?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:24
Od lipca osoby od czterdziestego roku życia mogą wykonać specjalny pakiet badań diagnostycznych, dzięki któremu lekarze mogą wykryć niepokojące objawy już na wczesnym etapie ewentualnej choroby. Jakie badania są realizowane w ramach programu "Profilaktyka 40 plus"?
rozwiń zwiń