80. urodziny Włodzimierza Nahornego. Koncert "Jego portret"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 08:20
Wybitny muzyk i wspaniały, skromny człowiek - to zestawienie dominowało podczas wieczoru, którego bohaterem był Włodzimierz Nahorny. 7 listopada świętowaliśmy 80. urodziny nestora polskiej sceny muzycznej, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas koncertu "Jego portret" zabrzmiały utwory Włodzimierza Nahornego w wyjątkowych aranżacjach muzyków i artystów. To muzyczne święto odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Koncert z okazji 80. urodzin Włodzimierza Nahornego
Koncert z okazji 80. urodzin Włodzimierza NahornegoFoto: Jarek Wierzbicki

Koncert "Jego portret" był uhonorowaniem pracy Włodzimierza Nahornego. Do udziału w wydarzeniu zaproszenie przyjęło wielu wybitnych artystów: Magda Umer, Lora Szafran, Joanna Trzepiecińska, Dorota Miśkiewicz, Nula Stankiewicz, Anna Sroka Hryń, Anna Serafińska czy Janusz Strobel, Grzegorz Turnau i wielu innych. Koncert uświetniła Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Wieczór rozpoczął się od koncertu "Nahorny Trio", które tworzą Włodzimierz Nahorny - fortepian, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas i Piotr Biskupski - perkusja. Po tym wstępie na scenie wybrzmiały utwory skomponowane przez solenizanta, w aranżacji jego artystycznych przyjaciół. 

Podczas koncertu posłuchaliśmy takich utworów, jak: "Jej portret", "Księżyc nad Kościeliskiem", "Popłynę łódką", "Dawne, zabawne", "Tam na strychu w Łomiankach", "Pogadaj ze mną", "Kobiety, których nie ma", "Kocia muzyka". Zabrzmią też utwory instrumentalne: "Dolce far niente", "Plaża rozstań", "Wam jest do śmiechu, mnie nie", "Czyścica".

Koncert z okazji 80. urodzin Włodzimierza Nahornego Koncert z okazji 80. urodzin Włodzimierza Nahornego

Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis"

Tadeusz Deszkiewicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy podkreślał, że Włodzimierz Nahorny to wybitny muzyk, który potrafi "ujazzowić" muzykę Chopina, Szymanowskiego czy Karłowicza w cudownie doskonały sposób z jednoczesnym szacunkiem dla geniuszy muzyki.

- Za to chciałem ci bardzo podziękować. Proszę Państwa poza tym, że Włodzimierz Nahorny jest wiekiem muzykiem, jest również wielkim człowiekiem. Obserwując go od wielu lat widzę, że jest człowiekiem pełnym empatii, jest człowiekiem niezwykle sympatycznym, niezwykle dobrym - mówił podczas koncertu Tadeusz Deszkiewicz, który odczytał także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: - Proszę przyjąć moje serdeczne życzenia i najszczersze gratulacje w dniu pana 80. urodzin. Z tej okazji chce wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi, jakie położył pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce  - napisał w liście Prezydent RP.

Podczas wieczoru Włodzimierz Nahorny został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". - Droga Pańskiej kariery, mająca swój początek w Radzyniu Podlaskim, którego jest pan honorowym obywatelem, biegła przez Sopot, Wrocław, Hamburg, Kopenhagę, Wiedeń - gdzie Edward Kennedy "Duke" Ellington wręczał panu I indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazzowym - aż po największe światowe estrady, wytwórnie muzyczne i sceny - list gratulacyjny od prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał i w jego imieniu wręczył odznaczenie wiceminister Jarosław Sellin.

Włodzimierz Nahorny otrzymał także nagrodę stulecia ZAiKSu, którą wręczył podczas koncertu Janusz Fogler - prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

***

Włodzimierz Nahorny - muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer.

W swoim wieloletnim dorobku artystycznym sięgał po rozmaite muzyczne tworzywo: raz komponując balladę "Jej portret", z drugiej strony realizował się w jazzowych zespołach Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Sadowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka.

Bywał też muzykiem rockowej grupy Breakout, towarzyszył wokalistom - Mariannie Wróblewskiej, Łucji Prus, grupie Novi Singer oraz łączył jazz z muzyką poważną. Sukcesem stały się jego jazzowe interpretacje cyklu "Mity" Karola Szymanowskiego.

Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców. Swoich sił próbował także jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki.

*** 

Organizatorem koncertu była Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.