"Scena Szpilmana - Jedynka Live". Wróblewska śpiewa Jakubczak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:00
W cyklu premierowych koncertów "Scena Szpilmana-Jedynka Live" w piątek 5 listopada, tuż po godz. 20.00, wystąpiła Paulina Wróblewska z projektem "Moja Alabama. Piosenki Ludmiły Jakubczak". Wydarzenie było transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia.
Scena Szpilmana - Jedynka Live. Recital Pauliny Wróblewskiej
"Scena Szpilmana - Jedynka Live". Recital Pauliny Wróblewskiej Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Twórczością Ludmiły Jakubczak (1939-61), której 60 rocznica tragicznej śmierci przypada dokładnie 5 listopada, wokalistka zainteresowała się kilka lat temu.

Paulina Wróblewska jest absolwentką wydziału aktorskiego w Akademii Teatralnej w Warszawie i studiuje wokalistykę jazzową w Policealnym Studium Jazzu. Jest instruktorką wokalną i teatralną. Jako aktorka współpracuje z Teatrami Bemowo, Rampa i Studio. Śpiewa w projekcie Queen Symfonicznie oraz z Sienna Gospel Choir. Ponadto współpracuje z Radiem Wnet, współprowadząc audycje radiowe. Laureatka i finalistka wielu konkursów wokalnych. Obecnie pracuje nad ukończeniem płyty z utworami z repertuaru Ludmiły Jakubczak, której premiera planowana jest na koniec 2021 roku


Posłuchaj
53:15 2021_11_05 20_04_58_PR1_Koncerty_w _Jedynce.mp3 "Scena Szpilmana - Jedynka Live". Paulina Wróblewska w repertuarze Ludmiły Jakubczak (Jedynka)

 

Ludmiła Jakubczak zawojowała polską powojenną sceną muzyczną zaledwie na kilka lat. Śpiewała muzyczne dzieła skomponowane przez mistrzów polskiej piosenki - Władysława Szpilmana, Witolda Lutosławskiego, Jerzego Wasowskiego czy Jerzego Abratowskiego, a najbardziej znanym przebojem w jej wykonaniu była piosenka "Gdy mi ciebie zabraknie".


Czytaj też:
wroblewska paulina 1200x660.jpg
"Scena Szpilmana - Jedynka Live". Wróblewska o Ludmile Jakubczak: skarbnica powojennej piosenki

- Piosenki przez nią wykonywane są ponadczasowe, a ich treści romantyczne, liryczne, kobiece, drapieżne. Dlatego z ogromnym szacunkiem stawiam czoło muzycznej przeszłości utworami z "Mojej Alabamy" - mówi Paulina Wróblewska. - Nadany im został nowoczesny, indywidualny kształt, jednak z dbałością o to, aby utwory nie straciły swojej pierwotnej formy. Urzekające też jest bogate instrumentarium, potężne brzmienie orkiestry, które słychać w nagraniach utworów "Alabama" czy "Wakacje z deszczem". Obecność instrumentów dętych i smyczkowych powoduje, że wyobraźnia przenosi nas do klimatów świata muzyki filmowej. Każdy z utworów to oddzielna filmowa historia! - dodaje wokalistka.

Podczas koncertu dla radiowej Jedynki grupa Pauliny Wróblewskiej (śpiew) zaprezentuje się w składzie: Piotr Bajak/Marcin Małek - fortepian; Michał Aftyka - kontrabas; Kacper Majewski - perkusja; Grzegorz Duszak - gitara elektryczna; Hanna Piatrovich - altówka; Borys Piszczatowski - wiolonczela; Kuba Wydrzyński/Konrad Gzik - saksofon tenorowy, sopranowy; Wojtek Komorzycki - trąbka; Karolina Gwóźdź, Tomasz Baracza, Michał Dudkowski - chórki. Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Duszak.

mat.prasowe/ag

Czytaj także

Piotr Machalica: Wojciech Młynarski zawsze mnie zachwycał

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 16:08
Artysta zdradza, że uwielbia poczucie humoru Wojciech Młynarskiego i jego dystans do otoczenia i świata, a jednocześnie taką dziwną miłość do ludzi. - Bo wszystkie te piosenki o dziwnych facecikach, którzy go zaczepiają na ulicy były jednocześnie takie mądre - mówi. W poniedziałek 16 grudnia Piotr Machalica na Scenie Szpilmana będzie śpiewał piosenki Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń