Uroczystość beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy [Zobacz zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 13:09
Śląski kapłan, męczennik, stracony przez Niemców podczas drugiej wojny światowej ksiądz Jan Franciszek Macha został ogłoszony błogosławionym. W katowickiej katedrze Chrystusa Króla mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył delegat papieża Franciszka - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. Wydarzenie transmitowała radiowa Jedynka. 
Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla
Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katowickiej katedrze Chrystusa KrólaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, ks. prof. Damian Bednarski, powiedział, że jest on "dzisiejszym prorokiem, mówiącym nam, że potrzeba radykalnych działań". - Potrzeba wierności swemu powołaniu, aż po męczeństwo. On wiedząc, że to, co robi może narazić go na aresztowanie, nie uchylił się od pomocy potrzebującym. Kapłan i jego dzieła mówią nam, że dzisiaj potrzeba, żeby młodzi kapłani i osoby zaangażowane w dzieła charytatywne, jeszcze więcej serca włożyły w to, co robią. Być może ten prorok ma nas obudzić - ocenił.


Posłuchaj
128:20 Jedynka/msza św. beatyfikacja ks. Machy Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy (Jedynka)

 

- Na beatyfikację ks. Jana Machy oczekujemy z radością, spełnia się nasze marzenie, pragnienie, by pokazać Kościołowi, społeczeństwu tego wybitnego kapłana z Górnego Śląska, który oddał swoje życie z motywu miłości bliźniego. To był najgłębszy motyw jego działania – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Potrzeba, żeby stał się wzorem młodego człowieka"

- To jest postać młodego bezkompromisowego kapłana, który pomagał innym w bardzo trudnych czasach II wojny światowej. Został zamordowany zaledwie trzy lata po święceniach - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Zaznaczył, że dzisiaj potrzeba nam takich wzorców. - To jest jedna z takich postaci, które mogą pokazać młodym ludziom, że nawet w naszych czasach jest miejsce na heroizm, na gotowość oddania życia - stwierdził.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że dziś bardzo rzadko mówi się o męczeństwie, że można coś ze swojego życia ofiarować innym. - Mentalność współczesnego świata przesiąknięta jest hedonizmem - myśleniem o naszym dobrostanie, naszym życiu, zdrowiu, bezpieczeństwie, gdzie to "my" jesteśmy w centrum. Tymczasem ks. Macha pokazuje to, o czym mówi Ewangelia, że chrześcijanin to człowiek, który przede wszystkim żyje dla drugiego, który z miłości za drugiego potrafi nawet oddać własne życie - podkreślił.

Wskazał, że powodem, dla którego ks. Macha pomagał innym narażając się ówczesnym władzom okupacyjnym był nakaz sumienia. - Jego postawa uczy nas, że w trudnych warunkach, w których się żyje - Ewangelia jest najważniejsza - ważniejsza, niż każdy system polityczny, społeczny. Dla Ewangelii trzeba zrobić wszystko - zaznaczył ks. Gęsiak. - Byłoby dobrze, gdyby ks. Macha nie stał się tylko ikoną Kościoła katowickiego, żeby wymalowano mu tylko kilka portretów. Potrzeba, żeby stał się wzorem młodego człowieka, który żyje, by pomagać innym - dla Kościoła w Polsce - dodał.

W ocenie rzecznika KEP - postawa zamordowanego kapłana może być także zachętą, jakimś punktem odniesienia dla młodych, którzy myślą o powołaniu do kapłaństwa. - Stan życia kapłańskiego przedstawiany jest dziś w negatywnym świetle. Obserwujemy także mniejszą liczbę powołań, niż demograficzny, młodych ludzie wybierających tysiące innych rzeczy niż powołania do służby w Kościele. Być może wynika to m.in. z tego, że takich wzorców, jak postawa ks. Machy nie pokazujemy - ocenił duchowny.

- Postać ks. Machy jest przykładem bezkompromisowego życia dla innych - powiedział ks. Gęsiak.


Ks. Jan Macha

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. W 1934 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami okupacji.

5 września 1941 roku ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym on i jego współpracownicy pomagali oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze i przekazywali je potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy. Podczas licznych przesłuchań ks. Macha był torturowany, ale się nie załamał.

17 lipca 1942 roku odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 roku w katowickim więzieniu. Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało ono spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Jedynka/PAP/IAR/kk/ans 

Czytaj także

Kościół beatyfikuje Paulinę Jaricot. Znamy datę wyniesienia na ołtarze założycielki Papieskich Dzieł Misyjnych

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:00
- W maju przyszłego roku odbędzie się beatyfikacja Pauliny Jaricot, która w XIX w. jako świecka kobieta złożyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Wyprzedziła swoją epokę, jej dzieła odgrywają ważną rolę w Kościele – powiedział dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia miesiąc temu został ogłoszony błogosławionym

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 04:16
Minął miesiąc od beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia został ogłoszony błogosławionym 12 września podczas Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. W wielu kościołach w Polsce trwa teraz dziękczynienie za beatyfikację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się beatyfikacja ks. Jana Machy. Znamy szczegóły uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:11
Ponad 3 tys. osób będzie mogło przebywać wewnątrz katedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach podczas zaplanowanej na 20 listopada uroczystości beatyfikacji ks. Jana Machy. Nie będą potrzebne wejściówki, a wokół świątyni zostaną ustawione telebimy.
rozwiń zwiń