26. Wielka Gala Integracji - święto osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 08:25
Fundacja Kultury Bez Barier, Michał Pol - dziennikarz sportowy, influencer, youtuber oraz PwC - globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze zostali nagrodzeni we wtorek medalem "Przyjaciel Integracji" podczas 26. Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się w Teatrze Nowym w Warszawie. Wydarzenie swoim patronatem objął Program 1 Polskiego Radia.
Wielka Gala Integracji - zdjęcie archiwalne
Wielka Gala Integracji - zdjęcie archiwalneFoto: mat. promocyjne

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji przypadającego 3 grudnia Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W tym roku wydarzenie patronatem honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników wydarzenia prezydent nazwał Wielką Galę Integracji "niezwykłym świętem dumy optymizmu, i pozytywnej energii".

"Tego dnia mamy wyjątkową okazję, aby zademonstrować solidarność z naszymi krewnymi, z naszymi znajomymi, rodakami i współobywatelami, których wyróżnia jedynie to, że realizując swoje plany i marzenia muszą pokonywać dodatkowe przeszkody" - napisał prezydent. "Niech Wielka Gala Integracji oraz działania związanych z nią organizacji zyskują coraz większy oddźwięk społeczny, przyczyniając się do rozpowszechnienia wiedzy o wyzwaniach, szansach i dokonaniach, które są udziałem osób z niepełnosprawnościami" - zaznaczył.

W ocenie Andrzeja Dudy "środowiska, dla których gala jest szczególnie ważnym wydarzeniem mają liczne powody do zadowolenia". "Przez lata wykonali państwo ogromną pracę, aby zmienić stan prawny oraz stan świadomości społecznej w odniesieniu do potrzeb, problemów i aspiracji osób niepełnosprawnych" - zwrócił uwagę. Wyraził jednocześnie radość, że "obecnie trudności związane z niepełnosprawnościami coraz rzadziej są przeszkodą na drodze do samorealizacji w różnych dziedzinach życia". "Właściciele i pracownicy firm, ludzie nauki i mediów, społecznicy, artyści, sportowcy - w tym również paraolimpijczycy odnoszą sukcesy, które przynoszą wielkie korzyści całemu społeczeństwu" - zauważył.

Medale "Przyjaciel Integracji"

Podczas 26. Wielkiej Gali Integracji wręczono medale "Przyjaciel Integracji". Wyróżnienia przyznawane są od 1997 roku za działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Integracja.

Wśród odznaczonych w tym roku znalazła się Fundacja Kultury Bez Barier, która od 11 lat działa w przestrzeniach kultury umożliwiając ludziom systematyczne i samodzielne uczestnictwo w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, w zwiedzaniu muzeów i galerii. Kapituła Medalu doceniła Fundację "za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko". "Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną" - czytamy w uzasadnieniu.

Drugim medalistą został Michał Pol - dziennikarz sportowy, influencer, youtuber, twitterzysta, współzałożyciel i współprowadzący Kanał Sporto­wy, attaché prasowy reprezentacji paraolimpijczyków i ampfutbolistów. Kapituła Medalu nagrodziła go za "wieloletnie zasługi na rzecz pro mocji sportu osób z niepełnospraw­nościami - przybliżanie go rzeszy osób, które nie miały z nim styczności i pisanie o nim bez uciekania się w stereotypy".

Trzecim odznaczonym została PwC - globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Kapituła Medalu doceniła PwC "za skuteczne łączenie celów biznesowych z działaniami społeczny­mi". W ramach społecznej odpowie­dzialności biznesu organizacja m.in. promuje zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy tegorocznej gali poznali także pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego - założyciela i wieloletniego prezesa Integracji, Katarzynę Bartosiewicz, założycielkę i prezeskę Fundacji MiKa. Zdaniem Kapituły Funduszu "z grona osób, które w tym roku ubiegały się o stypendium dla młodych, społecznych liderów z niepełnosprawnością, to właśnie Bartosiewicz, zasłużyła, jako pierwsza na wsparcie finansowe i mentorskie Funduszu". - Siłę dają mi moi współpracownicy - wyznała Bartosiewicz.

Wielka Gala Integracji to również wirtualny wernisaż prac plastycznych, malarstwa, rzeźb, fotografii itp. artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski. - To już 4. edycja naszej kampanii promującej sztukę osób z niepełnosprawnościami. Prace zbieraliśmy przez cały rok, aby można je było podziwiać właśnie podczas gali – zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, inicjatora i organizatora Gali Ewa Pawłowska.

Wielką Galę Integracji uświetniły w tym roku występy Grzegorza Hyżego - wokalisty, kompozytora, producenta i autora tekstów, wykonawcy takich utworów jak: "Na chwilę", "Wstaję", "Pusty dom", "Pod wiatr", "O Pani!", "Król nocy", a także Darii Barszczyk (niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) oraz Doroty Kaczmarek (wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka ostatniej edycji "The Voice of Poland").

Całe wydarzenie poprowadził Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter Telewizji Polskiej.

***

Integracja od 27 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej.

Od 1994 rok wydaje magazyn "Integracja", od 2003 roku prowadzi portal Niepelnosprawni.pli od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. "Nie chcę być strażakiem", "Płytka wyobraźnia to kalectwo", "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu", "Dlaczego traktujesz nas inaczej".

Jedynka/PAP/kk