Grzegorz Ciechowski i Violetta Villas. Wspomnienie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 12:30
22 grudnia minie 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego - znakomitego muzyka, producenta, autora tekstów i poety. W sobotnie grudniowe wieczory Program 1 przypomni w związku z tym koncertowe oblicze artysty, zachowane w bogatych archiwach Polskiego Radia. 4 grudnia o godz. 21.00 w Jedynce można było wysłuchać nagrań koncertów z 1984 i 1991 roku, a kolejne wyemitowane zostaną 11 i 18 grudnia o tej samej porze. Z kolei w niedzielę 5 grudnia wspominamy uwielbianą przez słuchaczy Violettę Villas.
Violetta Villas i Grzegorz Ciechowski od lat są wspominani przez słuchaczy Programu 1
Violetta Villas i Grzegorz Ciechowski od lat są wspominani przez słuchaczy Programu 1Foto: Tomek Pisinski / Studio69 / Forum / Adam Hawałej/PAP

Grzegorz Ciechowski - doskonale pamiętamy jego liczne wcielenia - lider Republiki, Obywatel GC czy choćby Grzegorz z Ciechowa. Jedynka w grudniowe wieczory przypomni koncerty, które Ciechowski grał na przestrzeni wielu lat. Co ważne, te unikalne nagrania będą pochodziły z archiwum Polskiego Radia, a nie ze źródeł ogólnie dostępnych.

- Twórczość Grzegorza Ciechowskiego i jego rola na polskiej scenie muzycznej jest nie do przecenienia. Nie wyobrażam sobie, by Program 1 nie przypominał tak znakomitego dorobku i samej charyzmatycznej postaci Ciechowskiego. Tym bardziej zapraszam do słuchania "Koncertowej Jedynki" w soboty o 21.00 - mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Koncertowa podróż z Ciechowskim

Podróż po twórczości Ciechowskiego Jedynka rozpocznie od występu, który odbył się w 1984 roku w Sali Kongresowej w Warszawie oraz nagrań z koncertu z 1 kwietnia 1991 roku, kiedy Republika wróciła po okresie zawieszenia.

W kolejne soboty m.in. koncert mikołajkowy Republiki z 1998 roku oraz występ Obywatela GC w Sopocie w 1988 roku. 20 grudnia w audycji "Muzyka kina", kilka minut po godz. 23.00, Program 1 przypomni muzykę filmową skomponowaną przez Ciechowskiego.

Źródło: Republika/"Odchodząc"

Violetta Villas i jej wspomnienie w Jedynce

W niedzielę 5 grudnia Jedynka wspomni jeszcze jedną postać polskiej sceny muzycznej, której piosenki są pamiętane i lubiane przez słuchaczy - Violettę Villas. Na antenie wybrzmią znane utwory gwiazdy estrady, te najbardziej z nią kojarzone. W ciągu dnia będzie można usłyszeć m.in. "Dla Ciebie miły", "Do ciebie mamo" czy "Nie ma miłości bez zazdrości".

Czytaj także:

DS/inf. prasowa/ans 


Czytaj także

80. urodziny Włodzimierza Nahornego. Koncert "Jego portret"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 08:20
Wybitny muzyk i wspaniały, skromny człowiek - to zestawienie dominowało podczas wieczoru, którego bohaterem był Włodzimierz Nahorny. 7 listopada świętowaliśmy 80. urodziny nestora polskiej sceny muzycznej, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas koncertu "Jego portret" zabrzmiały utwory Włodzimierza Nahornego w wyjątkowych aranżacjach muzyków i artystów. To muzyczne święto odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości stu tysięcy złotych. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.
rozwiń zwiń