"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie - ze zilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. 
Okładka dwupłytowego albumu Żeby Polska była Polską.
Okładka dwupłytowego albumu "Żeby Polska była Polską". Foto: Polskie Radio

W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, musiało pojawić się wydawnictwo, które uczci pamięć tych, którzy walczyli o Polskę, a nawet zginęli dla Polski. Premierowy album "Żeby Polska była Polską" wpisuje się w kontekst patriotycznej działalności Polskiego Radia, które nie tylko kultywuje pamięć o wydarzeniach i osobach z przeszłości Ojczyzny, ale również uczy współczesnej historii - podkreśla Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. 

Zespół redaktorów Archiwum Polskiego Radia, pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, przygotował album będący refleksją - w formie dźwięku i obrazu - nad realiami tamtego trudnego czasu, który przyniósł Polakom wiele cierpień. - Przypadająca w tym roku 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest okazją do refleksji nad trudną drogą naszego Narodu ku wolności i niepodległości. Stan wojenny przyniósł rodakom wiele cierpienia, jednocześnie zaprzepaszczając nadzieje na rychłe nadejście demokratycznych zmian, związanych z powstaniem w 1980 roku NSZZ "Solidarność" - mówi dyrektor Elżbieta Berus-Tomaszewska. 

Od rękopisów kazań po zdjęcia miejsc męczeństwa 

Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna, opatrzona komentarzem.

Pierwszą z płyt otwiera utwór Włodzimierza Korcza z tekstem Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", którego tytuł posłużył za nazwę wydawnictwa. Na krążku znajduje się też m.in. słuchowisko "Raport o stanie wojennym" - nagranie Teatru Polskiego Radia z 2012 roku - o walce z terrorem władzy komunistycznej. Powraca tu wątek ludzkiego sumienia przeciwstawionego jawnego i bezwzględnemu żywiołowi okrucieństwa fundowanego Polakom przez komunistyczne władze. 

Druga płyta poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jest tu m.in. nagranie mniej znanego, jednego z ostatnich kazań wygłoszonych przez kapelana "Solidarności" w październiku 1984 roku. To wykład moralnego nauczania ks. Popiełuszki - katecheza sumienia połączonego z wolnością wewnętrzną. 

Historia na wyciągnięcie ręki 

Na płycie znalazła się również relacja z tzw. procesu toruńskiego oprawców ks. Jerzego, w tym mowa późniejszego premiera RP, mecenasa Jana Olszewskiego - oskarżyciela posiłkowego i pełnomocnika rodziny duchownego. Krążek ten zamyka przemówienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z uroczystości przekazania odznaczenia matce błogosławionego. 

Wymiar wolnościowych dążeń Narodu w czasie stanu wojennego wyraża część ikonograficzna publikacji. Znajduje się tutaj odwołanie do bogatych zbiorów archiwalnych Polskiego Radia związanych z 13 grudnia 1981 roku. Prezentowane w tej części albumu zdjęcia są relacją ze strajków - m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Lublinie - a także stanowią zapis codzienności rodaków w stanie wojennym. 

CD 1:
01 - "Żeby Polska była Polską"
02 - "Piosenka dla córki"
03 - "Raport o stanie wojennym"
04 - Lech Kaczyński - fragment przemówienia w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 

Sklep Polskiego Radia.jpg
sklep.polskieradio.pl

CD 2:
01 - Zwycięstwo księdza Jerzego. Rozmowy z Grzegorzem Piotrowskim
02 - Proces o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - akt oskarżenia
03 - Drugi dzień procesu - zeznaje Leszek Pekala
04 - Ósmy dzień procesu - zeznaje Grzegorz Piotrowski
05 - Proces o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - wyrok
06 - Henryk Grynberg - "Nie ukrzyżowaliby" 


Premiera handlowa albumu "Żeby Polska była Polską" - w piątek 10 grudnia 2021 r. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Album dostępny w sklepie Polskiego Radia. 

mat. pras./rk 

Czytaj także

"Nadzieja". Przeboje Jana Pietrzaka w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 07:00
Koncert "Nadzieja" był ostatnim z cyklu Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia przed wakacyjną przerwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadectwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dźwiękach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 12:00
W Wielkim Tygodniu wyemitowaliśmy cykl fragmentów wypowiedzi i przemówień Lecha Kaczyńskiego z albumu wydanego przez Polskie Radio: "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowy album Polskiego Radia w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 20:20
Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy album CD "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 07:00
Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej oddaje w ręce słuchaczy niezwykły, dwupłytowy album CD. Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Temperatura emocjonalna, optymizm i rodzaj odwagi". Jan Pietrzak gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 23:11
Jan Pietrzak od sześćdziesięciu lat komentuje życie publiczne w Polsce. Od czasów PRL, przez III RP, do dzisiaj. Jak patrzy na czasy współczesne? Czy jego dorobek znajduje w nich odbicie? Jak wspomina początki swojej działalności oraz raczkujący w latach siedemdziesiątych Program 3 Polskiego Radia? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski głos na scenach operowych świata - Polskie Radio wydało wyjątkowy album Piotra Beczały "Arie"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 08:00
Najpiękniejsze partie wokalne z oper Moniuszki, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Verdiego i innych, wybitnych kompozytorów w mistrzowskiej interpretacji Piotra Beczały - oto zawartość wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia "Arie". 
rozwiń zwiń