Święto Trzech Króli w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 11:20
6 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Zachęcamy, by spędzili Państwo ten dzień z Programem 1. Przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych propozycji.
Orszak Trzech Króli na rynku w Kazimierzu Dolnym w ramach obchodów święta Objawienia Pańskiego
Orszak Trzech Króli na rynku w Kazimierzu Dolnym w ramach obchodów święta Objawienia PańskiegoFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W godz. 6.00-9.00 w audycji "Familijna Jedynka" mówiliśmy o trzech drogach prowadzących do Boga (wiara, rozum, doświadczenie). Te drogi podpowiadają nam Trzej Królowie - pierwsi misjonarze niosący w świat Objawiającego się Boga. 

Goście podczas audycji opowiadali o wpisanych w 6 stycznia znaczeniach tego dnia: misyjności Kościoła – czego wyrazem jest istnienie od 100 lat Papieskich Dzieł Misyjnych, także dzieci podejmujących kolędowanie misyjne, świętowaniu Bożego Narodzenia we wschodnich obrządkach Kościoła (łączeniu Bożego Narodzenia z Epifanią i chrztem Chrystusa), relacji między wiarą i rozumem oraz o sposobach radosnego objawiania wiary na zewnątrz - Orszaki Trzech Króli. 

O godz. 9.00 uroczysta msza św. z bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. 

Po godz. 10.00 w audycji "Cztery pory roku" opowiadaliśmy o organizacji Orszaków Trzech Króli w kilku polskich miastach. 

Dr Tomasz Raducha opowiadał o obchodach święta Trzech Króli w Hiszpanii. Gość audycji mówił o rodzinnym świętowaniu, wręczaniu prezentów, paradach i o tradycyjnym cieście na ten dzień - Pastel de Tres Reyes z ukrytą w środku niespodzianką.

Astronom Jerzy Rafalski wspominał o tym, jak wyglądała gwiazda prowadząca mędrców - Króli i co jeszcze można w ten dzień zobaczyć na niebie. 

W godz. 13.00-16.00 w świątecznym wydaniu "Muzycznej Jedynki" Zbigniew Zegler gościł aktorkę i piosenkarkę Natalię Lesz. 

Po godz. 19.00 w "Jedynce Dzieciom" opowiemy najmłodszym słuchaczom, jak wyglądają orszaki i jasełka w całym kraju. 

O godz. 20.00 w audycji "Tu jest muzyka" zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Parafialnego Regionalnego Zespołu "Giewont". 

ans