Zakopiańska Wiosna Jazzowa za nami. Tłumy na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 09:00
Dla miłośników jazzu to były trzy dni wyjątkowych wrażeń muzycznych. Program tegorocznego festiwalu pokazał, jak brzmi jazz z rozmaitych półek stylistycznych - nie zabrakło polskich legend muzycznych, a pojawili się także goście z zagranicy. Z kolei finałowy koncert z udziałem Sławka Uniatowskiego i Ewy Bem publiczność, która szczelnie wypełniła salę Miejskiej Galerii Sztuki, zapamięta na długo. Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na transmisje koncertów i relacje prosto z Zakopanego.
Wiosna Jazzowa w Zakopanem
Wiosna Jazzowa w ZakopanemFoto: A. Joachimiak/Zakopiańskie Centrum Kultury
  • Program 1 Polskiego Radia w sobotę po godz. 20.00 transmitował koncert Siergieja Wowkotruba i zespołu Gypsy Swing Quarter. Wcześniej, bo o godz. 14.10 w "Muzycznej Jedynce" i o godz. 16.10 w audycji specjalnej, Marcin Kusy i Paweł Sztompke zaprosili na relacje z Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.
  • W niedzielę w audycji "Czas pogody" połączyliśmy się z Zakopanem. Natomiast po godz. 16.00 wyemitowaliśmy audycję specjalną. Podczas niedzielnego koncertu, który również transmitowaliśmy, wystąpił zespół Wojciech Gogolewski Trio.
  • W poniedziałek Marcin Kusy i Paweł Sztompke opowiadali w "Muzycznej Jedynce" o ostatnim dni Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.

Główną sceną tegorocznego festiwalu była sala w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, ale koncerty odbywały się również we wnętrzach hotelu Aries. Prolog festiwalu, zarówno w piątek, jak i sobotę, został zagrany wprost z balkonu Galerii Sztuki, a zatem wszyscy spacerujący po Krupówkach mieli okazję do nieoczekiwanych spotkań z artystami.

W sobotę, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Jazzu, na scenie na balkonie, pojawił się zespół Kraków Street Band - mieszanka bluesa, country i jazzu gwarantowana. Zespół zagrał tuż po premierze nowej płyty "Czekanie". Fuzja smooth, funky, popu i jazzu na najwyższym poziomie to już kolejna gwiazda - Patsy Gamble, znakomita saksofonistka, która współpracowała i nagrywała m.in. z Rodem Stewartem i Mickiem Jaggerem z The Rolling Stones. Wśród gwiazd tegorocznego festiwalu pojawił się znakomity ukraiński skrzypek Siergiej Wowkotrub, który ze swoim zespołem Gypsy Swing Quartet przywołał najwspanialsze tradycje tzw. gypsy jazzu, ze szczególnym ukłonem w stronę Django Reinhardta i Stephana Grapellego, niemniej, wielbiciele innych mistrzów jazz manouche, nurtu zapoczątkowanego przez braci Baro, Sarane, Matelo Ferreta, także znaleźli coś dla siebie.


Posłuchaj
04:54 PR1_AAC 2022_04_30-08-43-17.mp3 Zakopiańska Wiosna Jazzowa. Relacja Marcina Kusego (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

Przez cały weekend emitowaliśmy również audycje specjalne, przybliżające klimat festiwalu. W sobotę, Marcin Kusy rozmawiał m.in. z zastępcą burmistrza miasta Zakopane, Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz z Anną Karpiel-Semberecką, rzeczniczką Urzędu Miasta.


Posłuchaj
43:42 2022_04_30 16_11_22_PR1_Audycja_specjalna.mp3 Audycja specjalna z festiwalu "Wiosna Jazzowa Zakopane 2022" (Jedynka)

 

Niedziela rozpoczęła się od występu nowego kwartetu wirtuoza basu i gitary Krzysztofa Ścierańskiego. Legendy jazzowej nie musimy rekomendować, ale tym razem zabrzmi jazz-fusion z elementami world, etno i popu. Niedzielny wieczór zakończy się akcentem podhalańskim, a jednocześnie ponownie hołdem złożonym polskiej piosence - przeboje Skaldów w jazzowej konwencji zaprezentował zespół Wojciech Gogolewski Trio.


Posłuchaj
07:49 2022_05_01 11_39_18_PR1_Czas_pogody.mp3 Zakopiańska Wiosna Jazzowa. Relacja Pawła Sztompke (Czas pogody/Jedynka)

Posłuchaj
44:49 2022_05_01 16_10_04_PR1_Audycja_specjalna.mp3 Audycja specjalna z festiwalu "Wiosna Jazzowa Zakopane 2022" (Jedynka)

  

Finał poniedziałkowy to prawdziwy crème de la crème jazzowego śpiewania. Na początek wystąpił znakomity Sławek Uniatowski, który przeniósł nas w bardzo intymny świat piosenki. Naszą festiwalową podróż muzyczną zakończyła tego dnia Ewa Bem

Krytycy podkreślają, że Uniatowski potrafi popularnym utworom i wpadającym w ucho melodiom nadać jazzową szlachetność. I tak też było w Zakopanem. Przy akompaniamencie pianisty Rafała Stępnia zaprezentował dobrze znany repertuar m.in. jego mistrzów Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Wykonywanym utworom nadał bardzo osobiste brzmienie, wywołując zachwyt publiczności. A zaśpiewane na bis "Gumisie" przywołały urocze wspomnienia kultowej niegdyś kreskówki.

Występ Ewy Bem miał szczególne znaczenie, bo obdarzona niezwykłej barwy głosem artystka powróciła na scenę po długiej przerwie. I jest to powrót w wielkim stylu. Unikatowe brzmienie i maestria wykonania to wciąż niezawodne elementy koncertów pierwszej damy polskiego jazzu. Delikatne, klimatyczne echo w sali Miejskiej Galerii Sztuki uznała nawet za dodatkowy atut, żartując, że "górach nie może być inaczej".

Ewa Bem obchodzi w tym roku, choć trudno w to uwierzyć, 50-lecie pracy artystycznej. Bukiet kwiatów wręczony artystce, wspólne wykonanie na scenie utworu ze Sławkiem Uniatowskim oraz piękne podziękowania wypowiedziane na koniec przez zastępczynię burmistrza Zakopanego Agnieszkę Nowak-Gąsienicę były wyrazem wdzięczności za ten cudowny wieczór pod Tatrami, ale też najlepszym zakończeniem zakopiańskiego festiwalu.

Warto dodać, że w sobotę i w niedzielę, tuż po zakończeniu koncertów w Galerii Miejskiej, zaplanowano muzyczne spotkania w hotelu Aries. W sobotę pojawił się tam kwartet G4 - Gamble, Gorczyca, Jońca, Malik, a w niedzielę można było posłuchać znakomitej wokalistki Rasm Almashan, która wraz z zespołem zaprezentowała materiał z płyty "Yemenia".

Posłuchaj
03:51 Jedynka/Muzyczna Jedynka - 2.05.2022 Wiosna Jazzowa w Zakopanem. "Warto czekać na te przeboje" (Muzyczna Jedynka)

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana w maju 2004 roku. Festiwal, oprócz współczesnych akcentów, od początku doskonale wpisuje się także w tradycję. Warto przypomnieć, że jazz do Zakopanego docierał bowiem już w latach 30. XX wieku.

Wiosna Jazzowa - Zakopane, 30.04 - 2.05.2022. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Zobacz także:

Zobacz więcej na temat: Zakopane Jazz