Święto Polskiej Niezapominajki w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 10:00
Dwadzieścia lat temu popularny dziennikarz Andrzej Zalewski zaproponował na antenie Programu 1 Polskiego Radia utworzenie Święta Polskiej Niezapominajki. Data 15 maja została więc uhonorowana tym specjalnym dniem. Radiowa Jedynka w niedzielę (15.05) - z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki -  była obecna w Jedlni Letnisku.
Święto Polskiej Niezapominajki
Święto Polskiej NiezapominajkiFoto: mat. prasowy

Program 1 Polskiego Radia objął patronat medialny nad XXI Centralnymi obchodami Święta Polskiej Niezapominajki, które w 15 maja odbyły się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku.

Wydarzeniu towarzyszył nasz reporter Maciej Walecki, którego relacje pojawiły się w audycjach "Czas pogody" i "Niedziela z Jedynką".

Posłuchaj
03:14 Jedynka Czas pogody 15.05.2022 niezapominajka.mp3 Święto Polskiej Niezapominajki - relacja Macieja Waleckiego nr 1 (Czas pogody/Jedynka)

02:55 Jedynka Czas pogody 15.05.2022 niezapominajka 2.mp3 Święto Polskiej Niezapominajki - relacja Macieja Waleckiego nr 2 (Czas pogody/Jedynka)

04:22 Niedziela z Jedynką 15.05.2022 niezapominajka 3.mp3 Święto Polskiej Niezapominajki - relacja Macieja Waleckiego nr 3 (Niedziela z Jedynką)   

Podczas tegorocznego Święta Polskiej Niezapominajki zaplanowano koncerty Szymona Wydry i Carpie Diem oraz Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Odbyły się również występy dzieci i młodzieży, a także warsztaty, konkursy edukacyjne i przeróżne prezentacje. Nie zabrakło też zabaw i gier dla dzieci, degustacji potraw z runa leśnego i ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Dwudziestoletnia tradycja

Święto Polskiej Niezapominajki zostało zainicjowane w 2002 roku przez Andrzeja Zalewskiego - wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia prowadzącego audycję "Ekoradio" i prezentującego autorskie prognozy pogody w radiowej Jedynce. To coroczna akcja edukacyjna, której celem święta jest promocja przyrody i dbałość o środowisko. Akcji przyświeca także idea, że warto zachować od zapomnienia ważnych ludzi, miejsca oraz chwile.

Pierwsze obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbyły się w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Świętokrzyskich Armii Krajowej w Wielkiej Wsi koło Wąchocka 15 maja 2002 roku, zaś od samego początku współorganizatorem Święta Polskiej Niezapominajki były Lasy Państwowe.

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni Letnisku organizowane były centralne obchody Święta Polskiej Niezapominajki. Z kolei w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki organizowane są konkursy "Bajarze z leśnej polany", gdzie leśnicy-gawędziarze opowiadają interesująco o przyrodzie polskiej i historii polskiego lasu.

Z okazji tego niezwykłego święta organizowano również koncerty niezapominajkowe. Pierwszy odbył się w 2003 roku w studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Poza tym odbyły się koncerty w 2004 roku w Filharmonii Narodowej, w 2005 roku w studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej, a w 2009 roku w studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Święto Polskiej Niezapominajki już 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki już 15 maja

Czytaj także:

DS/mat. prasowy

Zobacz więcej na temat: Lasy Państwowe Maciej Walecki

Czytaj także

Zakopiańska Wiosna Jazzowa za nami. Tłumy na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 09:00
Dla miłośników jazzu to były trzy dni wyjątkowych wrażeń muzycznych. Program tegorocznego festiwalu pokazał, jak brzmi jazz z rozmaitych półek stylistycznych - nie zabrakło polskich legend muzycznych, a pojawili się także goście z zagranicy. Z kolei finałowy koncert z udziałem Sławka Uniatowskiego i Ewy Bem publiczność, która szczelnie wypełniła salę Miejskiej Galerii Sztuki, zapamięta na długo. Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na transmisje koncertów i relacje prosto z Zakopanego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie. Agnieszka Kamińska: udzielamy wszelkiego wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:15
Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim. W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.
rozwiń zwiń