25. Piknik Naukowy za nami. Tematem głównym była woda

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 06:42
W sobotę, o godzinie 11.00 rozpoczął się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wśród atrakcji - pokazy naukowe i możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń pod okiem naukowców. Tematem głównym była woda. Uczestnicy mogli sprawdzić m.in. czy kropla wody może lewitować i czy można chodzić po wodzie.
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - tematem woda
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - tematem wodaFoto: PAP/ Paweł Supernak

Dorota Truszczak kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu 1. Polskiego Radia zapraszając na wydarzenie mówiła, że na Pikniku Naukowym będą wszyscy, którzy kochają naukę.

Atrakcje czekają

- Będą naukowcy, będą także młodzi ludzie, którzy już w swoich szkołach podstawowych, średnich mają kółka, odkrywają różne zjawiska i przygotowują różne eksperymenty. Będą także inżynierowie, będą ekolodzy, bo przecież musimy dbać o wodę, bo nie wyobrażamy sobie bez niej życia - deklarowała dziennikarka radiowej Jedynki.

Dorota Truszczak dodawała, że naukowcy i popularyzatorzy zaskoczą wszystkich tym, jak można wykorzystać wodę. - Będzie można zrobić tęczę w butelce. Na pewno będzie to piękny widok. Możemy to sobie zrobić także w domu. Będzie można zobaczyć dźwięk za pomocą wody. Sama jestem ciekawa, jak będzie wyglądał mój głos. Będę musiała poddać się takiemu eksperymentowi. Na ogół mówimy, że woda płynie, a tu zobaczymy wodę wędrującą - mówiła Dorota Truszczak.

>>Prezes Polskiego Radia zaprasza słuchaczy na 25. Piknik Naukowy<<

Naukowe spotkania trwały do godziny 20.00. Relacje z 25. Pikniku pojawiały się na wszystkich antenach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych i na stronie internetowej rozgłośni.

Temat - woda

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane były w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentowało 50 gości specjalnych.

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

>>25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem - woda<<

as

Czytaj także

"Będzie można zjeść grochówkę i wstąpić do wojska". W sobotę odbędą się pikniki rekrutacyjne WCR

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:12
21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w najbliższą sobotę, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe. Poznaj szczegóły wydarzenia.
rozwiń zwiń