Audycje Jedynki Kuźnią, a Tomasz Zimoch Mistrzem Mowy Polskiej? Ostatni dzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:00
Dwie audycje radiowej Jedynki - "Jedynkę Dzieciom” oraz "Portret słowem malowany” - nominowała do zaszczytnego tytułu "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" Akademia Mistrzów Mowy Polskiej. Miano Mistrza Mowy Polskiej ma szansę zyskać nasz komentator sportowy Tomasz Zimoch.
Audio
  • Polskie Radio Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej - styl Tomasza Zimocha i zasługi Jedynki Dzieciom (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Tomasz Zimoch przez barwne relacje chce pobudzić wyobraźnię słuchaczy. Prowadzące "Jedynkę Dzieciom" zapraszają do zabawy słowem (Popołudnie z Jedynką)
Tomasz Zimoch
Tomasz ZimochFoto: Wojciech Kusiński/PR

21 września jest ostatnim dniem, w którym można oddawać głosy w kategoriach: Mistrz Mowy Polskiej i Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. W tym roku do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej nominowane zostały dwie audycje radiowej Jedynki: "Jedynka Dzieciom" oraz "Portret słowem malowany", a o tytuł Mistrza Mowy Polskiej ubiega się znany i lubiany z radiowej anteny komentator sportowy Tomasz Zimoch.

Zachęcamy do oddawania głosów na programy radiowej Jedynki >>>

Laureatów poznamy wieczorem 23 września, podczas uroczystej Gali Finałowej w Teatrze Starym w Lublinie.

Zapraszamy do głosowania na Tomasza Zimocha >>>

"Jedynka Dzieciom" adresowana jest do słuchaczy w wieku od 6 do 12 lat, jednak bardzo często jej odbiorcami są również dorośli. Audycje na antenie radiowej Jedynki prowadzą Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska, które w ciekawy i nienarzucający się sposób prezentują różne wiadomości z dziedzin nauki, kultury i życia codziennego.

"Jedynka Dzieciom" zawsze odnosi się do aktualnych wydarzeń, przypomina najmłodszym o Dniu Matki, Ojca, Babci, Dziadka, czy Dniu Nauczyciela, różnych imprezach kulturalnych oraz cyklicznych zmianach w przyrodzie. "Jedynki Dzieciom" można słuchać codziennie o godz. 19.30.

Tomasz Zimoch o pracy dziennikarza i komentatora sportowego >>

Natomiast "Portret słowem malowany", emitowany na antenie Radiowej Jedynki w latach 1968-2011, stanowił niezwykły dokument życia polskiego teatru, upamiętniający wybitnych twórców. Jego autorką była Anna Retmaniak, znakomita kronikarka i komentatorka polskiej sceny, od 50 lat związana z Polskim Radiem, która przez całą swoją karierę dziennikarską zajmuje się tematyką kulturalną. Niezwykle ceniona w środowisku twórców teatru, otrzymała wiele nagród, m.in. Złoty Mikrofon i nagrodę im. Witolda Hulewicza. Obecnie Annę Retmaniak można usłyszeć w niedzielne wieczory w Pierwszym Programie Polskiego Radia  w audycji "Spotkanie z Mistrzem".

Audycja "Portet słowem malowany" na moje.polskieradio.pl >>>

Reprezentanci
Reprezentanci nominowanych do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej: Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki; "Inny punkt widzenia" - program autorski Grzegorza Miecugowa; "Jedynka dzieciom" - audycja Programu 1 Polskiego Radia; XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Warszawie; "Portret słowem malowany" - audycja Anny Retmaniak, Program 1 PR; Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oddział i Dom Polonii w Lublinie.
- - -

Program Mistrz Mowy Polskiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących kultury naszego ojczystego języka. W tym roku Akademia po raz trzynasty uhonoruje osoby, które posługują się poprawną i barwną polszczyzną oraz posiadają niekwestionowane zasługi w jej rozwoju i popularyzacji. Dotychczasowymi laureatami Mistrza Mowy Polskiej zostały wybitne osobowości życia publicznego, m.in.: Jeremi Przybora, Jan Nowak-Jeziorański, Hanka Bielicka, Bogusław Kaczyński, Ryszard Kaczorowski, Władysław Bartoszewski.

Akademia Mistrzów Mowy Polskiej po raz trzeci przyzna również nagrodę w kategorii Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. Nagroda, do której nominowane zostały audycje Radiowej Jedynki, przyznawana jest przez laureatów poprzednich edycji placówkom, instytucjom i inicjatywom, m.in. za rozbudzanie wrażliwości języka polskiego, ratowanie jego lokalnych odmian i dbanie o jego piękno. Dwa lata temu laury w tej kategorii zdobył Teatr Polskiego Radia.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 września br. w Teatrze Starym w Lublinie.

Zobacz więcej na temat: jedynka dzieciom Tomasz Zimoch

Czytaj także

"Kronika sportowa" ma swoją ławeczkę w Stegnie! Gorąca relacja Tomasza Zimocha

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 14:56
Wstęgę przecięli i jako pierwsi usiedli na nowej ławeczce wójt Stegny Jolanta Kwiatkowska i Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Całe wydarzenie, w jedynym i niepowtarzalnym stylu, komentował Tomasz Zimoch!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej. Prawie każdy może nim zostać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 22:47
- Taki tytuł ogromnie zobowiązuje, a jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Powinniśmy ważyć każde słowo, które wypowiadamy. Skoro ktoś nadał nam tytuł Mistrza Mowy Polskiej, to powinien wymagać od nas, żebyśmy mówili najczystszą i najszlachetniejszą polszczyzną - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, laureat tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch wręczył fokę Fonię mistrzyni świata

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 13:24
Podczas odbywającego się w Pruszkowie Grand Prix Polski w kolarstwie torowym Tomasz Zimoch wręczył maskotkę Lata z Radiem Katarzynie Pawłowskiej, mistrzyni Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch jako Papkin. Będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 21:47
Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego już po raz drugi odbędzie się Wielkie Narodowe Czytanie. W dobie powszechnej niechęci do książek to coś niezwykłego. A w Radiowej Jedynce dziennikarze znani z naszej anteny będą czytali "Zemstę".
rozwiń zwiń