Co to znaczy tolerancja?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 17:43
Czy chrześcijaństwo i islam nie potrafią się dogadać? O zrozumieniu, tolerowaniu i poszanowaniu różnorodności religijnej.
Audio

Manifestacja w Warszawie przeciwko budowie meczetu i ośrodka kultury muzułmańskiej, Francuzi protestują przeciwko chustom na twarzach muzułmanek, Szwajcarzy w referendum nie zgadzają się na budowanie minaretów. Z drugiej strony para zakochanych z jednego z krajów muzułmańskich zostaje skazana na karę więzienia za to, że trzymali się za ręce, zaś Europejka ubrana nieobyczajnie także zostaje skazana. Takich przypadków jest wiele.

Mamy XXI wiek. Świat jest zupełnie inny niż był, a brak jest zrozumienia, brak porozumienia. System wzajemnej tolerancji tak naprawdę nie został do tej pory zbudowany. Dlaczego chrześcijaństwo i islam nie potrafią się dogadać?

- Po pierwsze powstaje pytanie czy chrześcijaństwo i islam rzeczywiście nie potrafią się porozumieć. Bo te wymienione zjawiska, są w gruncie rzeczy incydentalne. Odbywają się demontracje, ale nie jest to takie podejście ogólne - mówi prof. Ewa Machut-Mendecka, arabistka z UW.

- Wydaje mi się, że chrześcijaństwo i islam porozumiewają się ze sobą. Wystarczy przypomnieć postawy Jana Pawła II , jego pielgrzymki do ziemi świętej i pogląd na stosunki z islamem - dodaje prof. Machut-Mendecka.

- Każdy kraj ma swoje zasady. Jeśli mamy ochotę jechać do jakiegoś kraju, powinniśmy najpierw poznać ten kraj. Poznać jego zasady - mówi Nizar Charif – imam Gminy Muzułmańskiej w Warszawie.

 

 

- Pytanie co to znaczy tolerancja? Tolerancja niekoniecznie oznacza akceptację. To, że ja  toleruję kogoś nie znaczy, że akceptuję jego zachowania - to od strony negatywnej. A od strony pozytywnej tolerancja oznacza prezentowanie samego siebie - mówi z kolei ojciec Artur Filipowicz - jezuita Kolegium Bobolanum.

 

 

Gośćmi Pawła Wojewódki w Debacie w Jedynce byli: prof. Ewa Machut-Mendecka, arabistka z Uniwersytetu Warszawskiego, Nizar Charif – imam Gminy Muzułmańskiej w Warszawie oraz ojciec dr Artur Filipowicz - jezuita Kolegium Bobolanum w Warszawie.

Czytaj także

Zachód zajmuje się "islamofobią", a chrześcijanie giną

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 12:20
WJS: niewiele wspólnot dotykają tak silne represje, jak chrześcijan w krajach islamskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boimy się radykalnego islamu i mamy takie prawo"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 19:20
Kilkadziesiąt osób protestowało w Warszawie przeciw budowie meczetu nieopodal Ronda Zesłańców Syberyjskich. Wznosili hasła: ""Tolerancja nie naiwność", "Ślepa tolerancja zabija rozsądek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katolicka stacja telewizyjna w państwie islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2010 09:21
W Pakistanie, gdzie islam jest religią państwową, zaczęła działać pierwsza katolicka stacja telewizyjna. Telewizja „Dobra Nowina" nadaje z Karaczi, biznesowej stolicy Pakistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijaństwo to sposób rozumienia świata

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 11:08
Wielkanoc to połączenie tradycji z przeżyciem duchowym i rozważaniami nad życiem.
rozwiń zwiń