"To byli wspaniali ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 22:10
To jest dramat nie tylko na skalę państwową, ale jest to dramat czysto ludzki.
Audio

W tej bezprecedensowej sytuacji o swoich wrażeniach po informacji o katastrofie prezydenckiego samolotu mówią goście Przemysława Szubartowicza: Roman Kuźniar, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i dyplomata oraz Paweł Zalewski, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

- To bardzo trudne dzielić się osobistą refleksją, bo ja np. jestem introwertykiem. I to co się wczoraj wydarzył jest tak nieprawdopobne i tak nie do opowiedzenia, że jest w człowieku jakaś blokada i trudno o tym wszystkim mówić. Przecież to nie jest dramat tylko na skalę państwową, ale jest to dramat czysto ludzki - mówi prfof. Roman Kuźniar.

- Jest to też bezprecedensowe zdarzenie w historii lotnictwa cywilnego. Nic takiego jeszcze się na świecie nie zdarzyło. Owszem, zdarzały się sytuacje, że ginęli pojedyńczo prezydenci czy premierzy. Ale czegoś takiego, żeby obok prezydenta zginęło tak wielu wybitnych przedstawicieli życia publicznego i państwowego jeszcze nie było. I jeszcze tam symbolika - że lecieli do Katynia, do miejsca kaźni polskich oficerów - mówi prof. Kuźniar.

- Najważniejsi są ludzie, którzy zginęli i ich rodziny. Ja większość z tych osób znałem, a z niektórymi nawet się przyjaźniłem i spotykaliśmy się prywatnie. Gdy myślę o rodzinach ofiar, to muszę powiedzieć, że ciarki przechodzą mi po plecach - mówi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski.

- To byli wspaniali ludzie. Czas na ocenę wydarzenia i jegom przyczyn przyjdzie później. Natomiast teraz musimy się oswoić z bólem. I najważniejsze jest w tej chwili to, ile zrobili dla Polski ci ludzie. Pamiętajmy bowiem, że oprócz prezydenta zginęli także parlamentarzyści pierwszego ale i drugiego szeregu, czy urzędnicy, którzy nie brylowali w mediach, ale wykonywali dla kraju gigantyczną pracę - dodaje europoseł PO.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE upamiętni ofiary katastrofy samolotu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2010 22:06
W związku z tragedią narodową w Polsce wszystkie posiedzenia unijnych rad, komitetów i grup roboczych w poniedziałek w Brukseli rozpoczną się minutą ciszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy Polakami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 00:03
To jasna strona globalizacji. Z całego świata płyną kondolencje i wyrazy współczucia. Z odległych krajów pytają, po co oni lecieli do Katynia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapowiada się długa żałoba

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 18:30
Według jednego z badań społecznych, ponad 90 proc. Polaków odczuwa żal, szok, zaskoczenie tym co się wydarzyło. To zapowiada długą żałobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pożałobna” rzeczywistość Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 18:01
Coraz gorsze nastroje po tragedii TU-154.
rozwiń zwiń