Do greckiego kryzysu trzeba podejść ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 18:10
Sytuacja w Grecji. Czego może obawiać się Polska? Co z euro? Perspektywy dla Unii Europejskiej? Czy podobny los czeka inne kraje np. Hiszpanię?
Audio

Anatol Arciuch - publicysta międzynarodowy powiedział w Jedynce, że na razie w Grecji strajkuje sektor publiczny, co nie zagraża greckiej gospodarce, ale może odbić się na społecznych nastrojach w państwie. Oprócz niego w programie gościł Jarosław Giziński z Newsweek Polska, który podkreśla, że wśród demonstrantów jest wiele osób o poglądach skrajnie lewicowych, co nie oddaje przekroju całego społeczeństwa.

Giziński powiedział, że wyjście Grecji ze strefy euro jest niemożliwe. - Bycie w tej strefie trzyma dziś Grecję przy życiu - mówi.

Co z tą Polską?

Jarosław Giziński wierzy, że Polska niewiele straci na kryzysie greckim. To samo podkreśla Arciuch. - Jesteśmy w grupie krajów pewnych - mówi. Przypomina, że dzisiaj najlepiej rosną kraję, będące poza strefą euro.

Goście programu mówią, że najbardziej na stabilizacji Grecji zależy Niemcom, jako największemu płatnikowi Unii. Ale podkreśla się również ostatnie słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała "jesteśmy na rozstaju dróg".

Arciuch powiedział, że podobne słowa są przejawem "europejskiego dyrektoriatu" najsilniejszych europejskich krajów czyli Niemiec i Francji. - Jestem przeciwny podobnej dominacji - mówi. - Kto wydaje przyjęcie, ten zamawia muzykę - mówi Giziński. - Z ich warunkami trzeba będzie się godzić - dodaje.

W najbliższych miesiącach europejski system finansowy czeka poważne wyzwanie. Dlatego UE chcąc przyjmować nowe kraje do strefy euro, będzie musiała wypracować nowe mechanizmy służące gładkiemu przechodzeniu na nową walutę.

Bez paniki w sprawie Hiszpanii

Media wymieniają Hiszpanię i Portugalię jako kraje, które w pierwszej kolejności czeka podobny kryzys. Goście Jedynki mówią, że na sytuację w innych krajach trzeba patrzeć spokojnie. - Nie oceniałbym sytuacji na podstawie przekazów medialnych i obrazu 50 tysięcy wściekłych ludzi, bo gdyby tak oceniać, na Ukrainie do tej pory dokonałaby się głęboka rewolucja - mówi Jarosław Giziński.

Prowadził Przemysław Szubartowicz

(łk)

Czytaj także

Kryzys według UE

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2009 14:33
Unijna solidarność w walce w kryzysem gospodarczym na razie skupia się jedynie na wspólnych deklaracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: po Grecji weźmiemy się za Londyn?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 11:08
Brytyjska prasa odnotowuje krytyczną opinię Komisji Europejskiej na temat stanu finansów Wielkiej Brytanii. W jeszcze nieopublikowanym raporcie Bruksela piętnuje Londyn za zbyt duży deficyt i niemrawy plan walki o przywrócenie równowagi budżetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrowie utworzą fundusz ratunkowy UE?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 07:38
Powołanie specjalnego funduszu antykryzysowego ma być sygnałem dla rynków finansowych, że kraje w potrzebie będą mogły liczyć na natychmiastową pomoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MFW pożyczy Grecji 30 miliardów euro

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2010 20:30
Pożyczka ta jest częścią pakietu ratunkowego wartości 110 miliardów euro, przygotowanego przez MFW oraz kraje strefy euro.
rozwiń zwiń