Niezrozumiały zakaz komunii dla zwolenników in vitro

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2010 12:10
Decyzja Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, która ogłosiła, że ludzie popierający in vitro, nie mogą przystępować do Komunii świętej, wydaje się być polityczna.
Audio

Prof. Tadeusz Bartoś - etyk, filozof i były dominikanin powiedział, że według niego wygląda to na "samowolkę", ponieważ ogłosiła to Rada, czyli grupa kilku biskupów. Decyzji nie można utożsamiać z głosem całego Episkopatu.

Decyzja jest również - w czasie toczącej się kampanii prezydenckiej - atakiem na Bronisława Komorowskiego, który opowiada się za in vitro. Jest kontrowersyjna i nie zdecydowałby się na nią żaden inny Kościół w Europie.


Paweł Poncyliusz z PiS powiedział, że partia "in gremio" nie czuje wsparcia Kościoła. - Kościół nie potrzebuje, żeby stawać po jakiejkolwiek stronie - mówi.

Zdaniem etyka prof. Magdaleny Środy, niewiele zostało dzisiaj z intelektualnej "awangardy" Kościoła, a pamiętny 10 kwietnia tego roku stał się pretekstem do coraz donioślejszego manifestowania polityki. Bartoś mówi wręcz o nierozerwalnej więzi między państwem a Kościołem w naszym kraju.

Poncyliusz powiedział, że wielu walczy dziś z Kościołem, ale nie potrafi zaoferować niczego w zamian. Za przykład podaje Caritas Polska. - Ja nie jestem od tego, żeby stawiać się sumieniem księży czy biskupów w Polsce. Oni są autonomicznymi postaciami i osobowościami i muszą sami dokonać rachunku sumienia - mówi Poncyliusz, odnosząc się do głośnego ostatnio tematu molestowania przez duchownych, które było przez nich tuszowane.

Bartoś reakcje na krytykę Kościoła określa jako syndrom oblężonej twierdzy. Przywołuje coraz niższe frekwencje na mszach oraz coraz mniej powołań. Poncyliusz jest natomiast spokojny o rozwój polskiego katolicyzmu. 


Prowadził Wojciech Mazowiecki

(łk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Popierasz in vitro? Nie przystępuj do komunii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 06:40
Osoby, które popierają in vitro, stoją w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, zatem nie mogą przystępować do Komunii Świętej. Przypomniała o tym Rada do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie po dwudniowych obradach w Warszawie - czytamy w "Naszym Dzienniku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół przypomina: za całkowitym zakazem in vitro

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 14:53
Kościół nie akceptuje metody zapłodnienia in vitro. Uzasadnia to stanowisko nie tylko argumentami religijnymi, ale również rozumowymi i medycznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popierali in vitro, ale do komunii przystąpili

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 07:11
W czasie żałobnych mszy, odprawianych po katastrofie prezydenckiego samolotu, można było dostrzec polityków, którzy przystępowali do Komunii Świętej, choć wcześniej deklarowali swe poparcie dla zapłodnienia in vitro pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z in vitro?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 18:12
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski skierował właśnie do komisji zdrowia projekt liberalnej ustawy o zapłodnieniu in vitro przygotowany przez Marka Balickiego. Czy chodzi o uniknięcie wojny wewnątrz PO przed wyborami?
rozwiń zwiń